Pakiet Office 365: co zapewnia w konkretnych planach?

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Office 365 to obecnie dominujące rozwiązanie, jeśli chodzi o pakiet oprogramowania biurowego. Microsoft pozostawia jednak możliwość dopasowania go do potrzeb konkretnej firmy poprzez wybór jednego z trzech pakietów: Basic, Standard lub Premium. Jakie opcje dostępne są w każdym z planów?

Co łączy wszystkie trzy wersje?

Konstrukcja poszczególnych pakietów niekoniecznie jest tak podobna, jak można się spodziewać. Wiele będzie też zależało od pochodzenia pakietów: zakup na https://office365.senetic.pl/ pozwala na skorzystanie z rozszerzonej pomocy wdrożeniowej, co może być istotne szczególnie w przypadku większych pakietów. Wszystkie one są dostępne w subskrypcji miesięcznej lub rocznej, mają też takie same ograniczenia jeśli chodzi o liczbę użytkowników (do 300) i instalacji na użytkownika, jeśli instalacja jest możliwa.

Microsoft Office 365 Basic

Usługi chmurowe dostępne w najniższym pakiecie to Teams, SharePoint, OneDrive (1 TB) i Exchange. Ten zakres pozostanie aktualny także w wyższych wersjach i jeśli chodzi o usługi w chmurze, to nie zostały wprowadzone żadne dodatkowe ograniczenia funkcjonalności.

Inaczej rzecz ma się z aplikacjami podstawowymi. W wersji webowej i mobilnej dostępne są w pakiecie Office 365 Business Basic Word, Excel i PowerPoint, ale instalacja nie jest możliwa na komputerach.

Microsoft 365 Business Standard – czym się różni od Basic?

W środkowym pakiecie rozbudowany jest katalog aplikacji. Do trzech podstawowych dochodzi jeszcze Outlook, Publisher i Access. Wszystkie sześć programów może być zainstalowanych na komputerze, ale Publisher i Access nie mają wersji mobilnych.

Jest to obecnie najczęściej wybierana opcja, a przesądza o tym przede wszystkim dostępność klasycznych wersji aplikacji z pakietu biurowego. Cena takiego pakietu jest jednak ponad dwukrotnie wyższa niż pakietu Basic.

Microsoft 365 Business Premium – najwyższy dostępny pakiet

Pakiet Office 365 Premium od wersji Standard różni się jedynie ceną (czterokrotnie wyższa niż Basic, o 50% droższa niż Standard) i funkcjami bezpieczeństwa. Tutaj też pojawia się dość kontrowersyjne posunięcie, bo dopiero w tym pakiecie włączyć można logowanie dwuskładnikowe. Pozostałe funkcje bezpieczeństwa zapewniają lepszą kontrolę dostępu, ochronę przed skutkami wycieku danych w ramach Azure Information Protection czy pozwalają na wprowadzenie pełnego zestawu narzędzi kontroli urządzeń mobilnych.

O ile większość funkcji bezpieczeństwa faktycznie wydaje się należeć do najwyższego pakietu, często to dostępność samego MFA przesądza o wyborze właśnie tego wariantu.

Który pakiet warto wybrać?

Ograniczenia związane z brakiem klasycznych aplikacji w pakiecie Basic są problematyczne dla wielu firm, więc niewielka popularność tego wariantu jest zrozumiała. Najczęściej wybierany jest Standard, który dość dobrze równoważy ceny i funkcje, natomiast w dużych firmach zdecydowanie przydają się zabezpieczenia, które są dostępne dopiero w najwyższym pakiecie, Premium.