Organizacja analityki biznesowej

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat organizacja działów analitycznych przeszła olbrzymie zmiany. Dawniej za całą procedurę weryfikacji danych i wyciągania wniosków odpowiadały scentralizowane komórki – dziś konieczne jest przyspieszenie działań i uczynienie ich płynniejszymi.

Analityk musi mieć wszystkie dane

Jest jedna sprawa, która się nie zmieniła: nadal do analityków i kadry zarządzającej musi docierać komplet potrzebnych i poprawnie obrobionych danych. W dalszym ciągu wykorzystuje się w tym celu zaawansowane oprogramowanie, które wspomaga czynności analityków. Dziś jednak zbiera się więcej danych, są one dokładniejsze i nierzadko podlegają wstępnej obróbce jeszcze zanim trafią do ludzi odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji.

Dane dostępne zewsząd

Jedną z najbardziej znaczących zmian, które zdecydowały o tym, jak dziś analizuje się kwestie biznesowe, jest rozpowszechnienie urządzeń mobilnych. Choć nadal dość szeroko wykorzystuje się wersje pudełkowe programów, coraz częściej przegrywają one z usługami sieciowymi.

Przewaga tego typu programów wynika nie tylko z mniejszego wykorzystania zdelokalizowanych zasobów sieciowych, ale przede wszystkim z zapewnienia dostępu do panelu z każdego miejsca i o dowolnej porze. Jedyne ograniczenia mogą narzucać sieci firmowe, natomiast co do zasady te same dane można podejrzeć na zupełnie dowolnym urządzeniu.

Istota mobilności

Więcej danych, które są lepiej obrobione, pełniej obrazują sytuację organizacji i które można obejrzeć zewsząd – to decyduje, że zarządzanie każdą firmą staje się w pewnym sensie prostsze. Być może wydaje się to niezgodne z intuicją – więcej danych, to również potrzeba głębszej analizy, ale mechanizmy wspomagające procesy analityczne sprawiają, że uporanie się nawet z dużymi zbiorami informacji jest proste, a wynik czytelny.

W zarządzaniu organizacją mobilność dawno już nie oznacza tylko możliwości telefonicznej konsultacji, tylko dowolność w sposobie zarządzania bez zwiększania ryzyka. To, co dawniej wykonywał sztab analityków, dziś może zrobić mniejszy zespół profesjonalistów, którzy przebywają w zupełnie różnych miejscach.

Dalsze perspektywy

Podejmowanie decyzji w organizacjach zmieniło się znacznie. Mniej jest działania na oślep, mniej jest zgadywania danych, więcej chłodnej, trafnej, rzeczowej analizy i przede wszystkim organizacje zarządzane są w większym stopniu logicznie: od zrozumienia przyczyn, przez bieżącą kontrolę, po analizę skutków konkretnych zmian. I na pewno oprogramowanie analityczne będzie dalej wspierało właśnie taki mało spontaniczny, ale niezwykle skuteczny model zarządzania, bo to kierunek mniej kosztowny, pewniejszy i dający największe korzyści i organizacji, i jej odbiorcom.