Odzyskiwanie danych z dysku

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Każdy komputerowy maniak wie, że to właśnie twarde dyski są z całego komputerowego wyposażenia najtwardsze. W razie jakichkolwiek napraw bądź odzyskiwania danych, aby dobrać się do ich zawartości trzeba się trochę natrudzić. Często nawet specjaliści mają z tym problem. Tego typu operacje nie wymagają już tylko specjalistycznej wiedzy, ale także dobrego oprogramowania i sprzętu. Najgorszym scenariuszem jest oczywiście sytuacja, w której na komputerze pozostały ważne pliki i dane, a po dobrze przespanej nocy dysk odmawia posłuszeństwa. Wtedy ciężko jest poradzić sobie samemu. Nie należy również panikować – tylko działać. Najlepiej poszukać dobrej firmy w okolicy, która się tym zajmie.

Pierwsze symptomy

Jak już wspomniano, pierwszym sygnałem świadczącym o awarii dysku jest oczywiście brak możliwości uruchomienia komputera. Często pojawia się także specjalny komunikat na monitorze, na temat braku dysku. Oznacza to oczywiście duży problem – zwłaszcza jeśli znajdujące się tam pliki nie zostały w żaden sposób zapisane czy przesłane. Samodzielnie w takiej sytuacji nie jest się już w stanie czegokolwiek odzyskać. W każdym przypadku ciężko jest uporać się z ponownym pozyskanie plików, bo mogły zostać bezpowrotnie utracone. Chwytając się ostatniej deski ratunku należy udać się do zawodowców.

Talerze

Niemal połowa wszystkich awarii dysków spowodowana jest niedyspozycją nośnika. Wiele firm zajmujących się profesjonalnym odzyskiwaniem danych oferuje diagnozę sprzętu za darmo. Rozważać można wtedy dwie opcje awarii. Jedną z nich jest awaria logiczna, czyli taka związana z oprogramowaniem. W takim wypadku właściciel komputera może spróbować samodzielnie odzyskać to, co znajdowało się na komputerze. Ta druga to oczywiście awaria samego dysku, wtedy konieczna jest interwencja wykwalifikowanej osoby. Nie wszystkie zlecenia są realizowane z powodzeniem. Około 25% wszystkich napraw kończy się niepowodzeniem, ponieważ zniszczenia dysku i nośników są już tak zaawansowane, że nie da się z nimi nic zrobić.

Należy zachować ostrożność

Odzyskiwanie danych z dysku to proces bardzo skomplikowany. Nawet, jeżeli na pierwszy rzut oka awaria wydaje się być mała, to pod żadnym pozorem nie powinno się jej naprawiać od razu na własną rękę i byle jakich warunkach. Należy zachować ostrożność i warunki odpowiednio sterylne, gdzie nie mogą dostać się do środka kłęby kurzu czy inne zanieczyszczenia z powietrza. Najlepiej odłączyć komputer od źródła zasilania i udać się do fachowca.