Największa serwerownia w Polsce

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Należy do najbogatszego człowieka w Polsce. Znajduje się w Poznaniu, a dokładnie na poznańskim Franowie. Taki obiekt musi być również odpowiednio chroniony. System bezpieczeństwa i monitoringu został wyposażony w 300 kamer. Wszelkie inspiracje przy projekcie i budowie największej serwerowni w Polsce czerpano z zagranicznych wzorców. Data Center 2, czyli serwerownia, która jest własnością firmy Beyond.pl otrzymała miano najbardziej okazałej i reprezentacyjnej serwerowni w naszym kraju. Jej właścicielami są dwaj wspólnicy: najbogatszy polak, czyli Sebastian Kulczyk oraz Michał Grzybkowski.

Procedury weryfikacji i bezpieczeństwa

Jak przyszło na tak zaawansowaną firmę, oczywiście nikt nie wejdzie do niej z ulicy. Z odpowiednim wyprzedzeniem trzeba przysłać zgłoszenie z numerem dowodu osobistego. Każda osoba wchodząca musi przejść dokładną kontrolę, aby nie wnieść żadnych niepożądanych rzeczy ani nie wytwarzać ryzyka niebezpieczeństwa. Jednak nawet wysoce postawieni goście i wcześniej zarejestrowani odwiedzający nie mogą wejść do każdego pomieszczenia. Wszystko to oczywiście w trosce o zachowanie jak najwyższych standardów bezpieczeństwa. Cała inwestycja wyniosła około 130 milionów złotych. Nie wszystkie koszty pokryli jednak właściciele. 30 milionów złotych pochodzi z Unii Europejskiej.

Dane techniczne i klienci

Możliwości techniczne tak nowoczesnego obiektu są oczywiście bardzo duże. Największa serwerownia w Polsce jest w stanie pomieścić około 100 tysięcy serwerów. Wszystkie aktualnie znajdujące się na terenie przedsiębiorstwa podzielone są na dwie strefy. Każda osoba, która chce wstawić swój własny serwer może wynająć odpowiednie miejsce i tam wstawić własny sprzęt. Klienci mogą również wynająć same serwery na miejscu. Gama klientów również jest rozległa. Klientami Data Center 2 są sklepy internetowe, firmy zajmujące się ubezpieczeniami oraz wiele innych portali i instytucji naukowych i rozrywkowych. Serwer można kupić na własność, ale również wynająć – to jedna z najpopularniejszych opcji i najchętniej wybierana przez klientów. Dla zabezpieczenia przed warunkami otoczenia zewnętrznego, siedziba została wyposażona w 10 generatorów prądu na ropę. Zrobiono to na wzór takich firm, jak Google czy Facebook.

Zabezpieczenia

Chłodzenia adiabatyczne – taką innowację wprowadzono w największej serwerowni w Polsce. Jeżeli temperatura na zewnątrz nie przekroczy 30’C to klimatyzacja nie jest włączana. To oszczędność energii. Ochrona przeciwpożarowa to również innowacja. Pomieszczenia są wyposażone w laserowe czujniki. Wykrycie zagrożenia powoduje wtłoczenie do pomieszczenia gazu, który wypiera tlen. Gdy jego ilość jest mniejsza niż 15%, to nie ma możliwości zapalenia niczego.