Tarot, czyli cyfrowa wróżka
Należy do najbogatszego człowieka w Polsce. Znajduje się w Poznaniu, a dokładnie na poznańskim Franowie. Taki obiekt musi być również odpowiednio chroniony. System bezpieczeństwa i monitoringu został wyposażony w 300 kamer. Wszelkie inspiracje przy projekcie i budowie największej serwerowni w Polsce czerpano z zagranicznych wzorców. Data Center 2, czyli serwerownia, która jest własnością firmy Beyond.pl otrzymała miano najbardziej okazałej i reprezentacyjnej serwerowni w naszym kraju. Jej właścicielami są dwaj wspólnicy: najbogatszy polak, czyli Sebastian Kulczyk oraz Michał Grzybkowski.
Jak przyszło na tak zaawansowaną firmę, oczywiście nikt nie wejdzie do niej z ulicy. Z odpowiednim wyprzedzeniem trzeba przysłać zgłoszenie z numerem dowodu osobistego. Każda osoba wchodząca musi przejść dokładną kontrolę, aby nie wnieść żadnych niepożądanych rzeczy ani nie wytwarzać ryzyka niebezpieczeństwa. Jednak nawet wysoce postawieni goście i wcześniej zarejestrowani odwiedzający nie mogą wejść do każdego pomieszczenia. Wszystko to oczywiście w trosce o zachowanie jak najwyższych standardów bezpieczeństwa. Cała inwestycja wyniosła około 130 milionów złotych. Nie wszystkie koszty pokryli jednak właściciele. 30 milionów złotych pochodzi z Unii Europejskiej.
Możliwości techniczne tak nowoczesnego obiektu są oczywiście bardzo duże. Największa serwerownia w Polsce jest w stanie pomieścić około 100 tysięcy serwerów. Wszystkie aktualnie znajdujące się na terenie przedsiębiorstwa podzielone są na dwie strefy. Każda osoba, która chce wstawić swój własny serwer może wynająć odpowiednie miejsce i tam wstawić własny sprzęt. Klienci mogą również wynająć same serwery na miejscu. Gama klientów również jest rozległa. Klientami Data Center 2 są sklepy internetowe, firmy zajmujące się ubezpieczeniami oraz wiele innych portali i instytucji naukowych i rozrywkowych. Serwer można kupić na własność, ale również wynająć – to jedna z najpopularniejszych opcji i najchętniej wybierana przez klientów. Dla zabezpieczenia przed warunkami otoczenia zewnętrznego, siedziba została wyposażona w 10 generatorów prądu na ropę. Zrobiono to na wzór takich firm, jak Google czy Facebook.
Chłodzenia adiabatyczne – taką innowację wprowadzono w największej serwerowni w Polsce. Jeżeli temperatura na zewnątrz nie przekroczy 30’C to klimatyzacja nie jest włączana. To oszczędność energii. Ochrona przeciwpożarowa to również innowacja. Pomieszczenia są wyposażone w laserowe czujniki. Wykrycie zagrożenia powoduje wtłoczenie do pomieszczenia gazu, który wypiera tlen. Gdy jego ilość jest mniejsza niż 15%, to nie ma możliwości zapalenia niczego.