Najbliższe lata przyniosą wzrost zagrożeń z użyciem luk w zabezpieczeniach

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Cyberataki to nadal spory problem dla większości firm. Do wykradania danych najczęściej wykorzystywane są luki w zabezpieczeniach systemów. Eksperci szacują, że incydenty te będą wydarzały się coraz częściej. Przeczytaj, jak zabezpieczyć swój komputer przed tym zagrożeniem.

W poprzednim roku zanotowano znaczą ilość ataków, których celem były luki w zabezpieczeniach systemu. Ataki te miały katastrofalne skutki dla właścicieli przedsiębiorstw, opierających swoje działanie na oprogramowaniu. Rok 2018 przyniósł zaostrzenie przepisów dotyczących sposobów przechowywania danych. Dzięki wprowadzonym zmianom właściciele firm mają obowiązek właściwego zabezpieczenia powierzanych im przez klientów danych. Dla tego też bardzo ważne jest, by nie dopuścić do powstawania luk w zabezpieczeniach, i nie ułatwiać pracy osobom wykradającym te informacje.

Wzrost liczby słabych punktów

Przez wciąż postępującą technologię z jednej strony ułatwiamy sobie życie, w tym także prowadzenie przedsiębiorstwa, z drugiej narażamy się na coraz częstsze cyberataki. Coraz nowocześniejsze aplikacje, czy platformy biznesowe narażone są na powstawanie luk w ich zabezpieczeniach. Powodem takiej sytuacji jest produkcja urządzeń, w których nieprzestrzegane są właściwie zasady dotyczące bezpieczeństwa. Coraz więcej zainstalowanych na sprzęcie komputerowym aplikacji, wymaga znacznej liczby aktualizacji. Zaniedbanie którejkolwiek z nich może przyczyniać się do powstania luk w całym systemie zabezpieczeń komputera. Problem stanowi już samo podłączenie do Internetu. Nie wystarczająco zabezpieczone, jest łatwym celem dla cyberataków.

Na czym polega ryzyko?

Istnienie luk w zabezpieczeniach umożliwia hakerom dostanie się do systemu. Brak luk zmusza przestępców do łamania zabezpieczeń, co nie tylko utrudnia im zdanie, ale także ułatwia namierzenie komputera, z którego próbowano włamać się do systemu.  Działanie hakerów jest bardzo podstępne. Wykorzystują najczęściej oprogramowanie, które skanuje sieć w poszukiwaniu nie zabezpieczonych odpowiednio komputerów. Komputery z lukami w zabezpieczeniach, atakowane są w pierwszej kolejności.

Kluczowe formy zabezpieczeń

Częstym powodem cyberataków jest nie właściwe przeszkolenie pracowników. Bardzo często nie zdają sobie oni sprawy z zagrożenia, ani tez nie zachowują odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Problemem jest instalowania na oprogramowaniu aplikacji pochodzących z niesprawdzonego źródła, a także wchodzenie na nieszyfrowane strony internetowe. Metodą, która skutecznie zminimalizuje możliwość przeprowadzenia cyberataku, jest przeszkolenie pod tym kątem pracowników. Ważne jest, by ich uczulić do aktualizacji oprogramowania, oraz nie instalowania dodatkowych aplikacji, bez uzgodnienia tego z przełożonym. Najskuteczniejszą formą zabezpieczenia przed tym procederem jest regularne aktualizowanie całego systemu, oraz instalowanie wymaganych poprawek.