Monitorowanie aktywności pracowników w sieci – jak to zrobić?

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Jeśli interesują Cię poczynania twojego pracownika na komputerze służbowym w czasie pracy i chcesz wiedzieć ile czasu spędza na wykonywanie swoich obowiązków, a ile na marnowaniu czasu siedząc na komunikatorach to radzimy jak się za to zabrać.

Kontrola pracowników to jak wiadomo bardzo sporny temat od wielu lat. Z racji praw wynikających z kodeksu cywilnego, pracownik ma prawo do swojej prywatności. Z drugiej strony my pracodawcy mamy prawo do kontrolowania tego jak nasz pracownik wykonuje swoją pracę i w jakim celu używa sprzętu firmowego.

Monitorowanie pracowników zgodnie z prawem

Jeśli już chcemy skorzystać z takiej metody, to nieuniknionym będzie poinformowanie pracownika o kontroli tuż przed ich podjęciem, a potem spisanie dokładnej umowy. Pracodawca może sprawdzać i rejestrować strony internetowe, z których pracownik korzystał. Może również sprawdzać pocztę służbową oraz zapis kontaktów przy pomocy komunikatorów internetowych. Jeśli jednak pracownik korzysta ze służbowej skrzynki e-mail, pracodawca nie może już przeglądać zawartości takich wiadomości.

Jak możesz monitorować pracowników?

Jest kilka metod na monitorowanie pracowników, choć nie wszystkie dają dogłębne możliwości sprawdzenia jakości wykonywanych obowiązków. Oto one:

  • Monitorowanie czasu pracy – To właśnie jedna z tych metod, gdzie niestety nie zobaczysz w jaki sposób została wykonana praca. Tutaj zostaje ukazany tylko moment wykonywania pracy.
  • Raportowanie – Pracodawca może wymagać składania przez pracowników raportów okresowych. Ale tutaj może dochodzić do różnych nadużyć.
  • Monitorowanie firmowej sieci/blokada programów i usług – Administrator sieci może zablokować dostęp pracownikom do określonych stron internetowych. Jak również jest w stanie śledzić przepływ danych pomiędzy komputerami sieci firmowej, a zewnętrznej.
  • Wykorzystywanie programów do śledzenia pracowników – Takie programy pozwalają na sprawdzenie co w danej chwili robi/robił pracownik na komputerze.

Monitoring pracowników – programy śledzące

Jest wiele programów śledzących, które ułatwią CI kontrole wykonywanej pracy przez pracownika. Poznaj kilka z nich:

  1. Mini Monitoring – To program działający w ukryciu, monitorujący i zapisujący wszelkie poczynania na komputerze. Program zapisuje wszystkie zrzuty ekranu pracownika, wszystkie otwarte okna i odwiedzane strony internetowe. Mini Monitoring pozwoli, również na zablokowanie wybranych stron internetowych i uruchamianych programów.
  2. Oko Szefa – Program ten umożliwia zdalne kontrolowanie poczynań pracownika. Pozwala na podgląd ekranu komputera, mierzy jego wydajność pracy, jak również umożliwia przeglądanie całej historii jego aktywności (uruchamianie aplikacje i działania w internecie).
  3. Axence nVision – System monitorujący sieć lokalną. Potrafi dostarczać wszelkich informacji o dokonywanych ruchów na komputerze pracownika, a także pozwala na rozwiązywanie problemów systemowych.