Modele prowadzenia e-biznesu

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

W e-biznesie istnieje wiele sposobów na zarobek. Są to tak zwane modele e-biznesowe. Sprawdźmy, jakie modele na rynku można wyróżnić.

Portale społecznościowe

Jednym z modeli e-biznesowych są portale społecznościowe. Potrafią one generować wysokie przychody. Największy zarobek na tego typu stronach zdobywa się poprzez reklamy. Przykładowo, Facebook na samych reklamach zarabia kilkanaście miliardów dolarów rocznie. Dobrze rozwinięty portal społecznościowy z pewnością będzie zarabiał niemałe sumy. Warto jeszcze wspomnieć o subskrypcjach – czyli dodatkowym sposobie na zarobek w sieci. Subskrypcje najczęściej umożliwiają większy dostęp do danej treści.

Sklepy internetowe

Coraz prężniej rozwijającym się modelem są sklepy internetowe. Z roku na rok jest ich coraz więcej. Właściciel danego sklepu zarabia na marży kupując towar od producentów. Zdarza się jednak, że producent posiada swój sklep i po prostu sprzedaje swoje produkty konsumentom. Sklepy internetowe zwiększają rynek zbytu ze względu na brak jakichkolwiek ograniczeń. Dana firma może otworzyć swój sklep nie tylko na terenie własnego kraju, ale również w innych zakątkach świata.

E-aukcje

Kolejny model e-biznesowy polega na licytacjach. Cena sprzedawanego produktu może się zmieniać, a ma na to wpływ mechanizm ekonomiczny. Jak przedsiębiorcy zarabiają na tego typu modelu? To proste – właściciel dostaje prowizję od sprzedanego towaru. Taka prowizja nie jest zbyt duża, ale jeśli weźmiemy pod uwagę, że dziennie sprzedawanych jest kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy produktów, wtedy przychody są ogromne. Przykładowo, w znanym sklepie internetowym Allegro, dziennie sprzedawanych jest blisko milion przedmiotów. Ponadto zarejestrowanych jest tam kilkanaście milionów użytkowników.

E-mail

E-mall to zbiór sklepów internetowych, które działają niezależnie. Tego typu współpraca może przynieść zarobki z racji marketingu, dokonywania zakupów razem, jako jedna spółka oraz z systemów płatności. Z tego sposobu mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy dopiero wchodzą na rynek IT.

Reklama

Jednym z najprostszych modeli jest reklama w sieci. Przedsiębiorca może umieścić reklamę swojej firmy na innych stronach internetowych czy właśnie na portalach społecznościowych. Za jedno kliknięcie w reklamę, właściciel zarabia niewielkie pieniądze, lecz jeśli dany portal, na którym zamieszczona jest reklama odwiedza kilkanaście tysięcy użytkowników, wówczas zarobek wzrasta. Ponadto reklama może być umieszczona na kilku stronach internetowych naraz.