Tarot, czyli cyfrowa wróżka
Wszystkie mity są ciekawe, Jedne żywe, jedne żwawe, Czytaj mity na siedząco, Na leżąco, na stojąco, Lecz pamiętaj miły panie, Mit jest mitem, tak jest i zostanie.
Mity pojawiają się wszędzie, a pierwsze pojawiły się w starożytnej Grecji. Mity mogą powstać o wszystkim i o wszystkich, nawet o Tobie. A już tym bardziej mogą powstać o branży IT, która prężnie się rozwija i co chwile powstają nowe stanowiska pracy. Wśród osób pracujących w branży IT powstało wiele mylnych stereotypów, które dziś wpływają na sposób obrazowania branży IT na sam całokształt. Powstał w ten sposób obraz branży IT taki, że bywa on często powodem wielu niepowodzeń początkujących specjalistów IT lub też może zniechęcać osoby zainteresowane pracą w tym sektorze. A więc jakie wśród społeczności krążą mity o pracy w branży IT?
Należy odróżnić od siebie dwie rzeczy. Prestiż uczelni to jedno, a drugie stanowi zdobyta wiedza w trakcie zajęć na studiach, co z reguły sprawia problem dla tych, co ukończyli studia informatyczne. Każdy początkujący programista nie ma świadomości tego, że jest dopiero u progu kariery programisty i przednim wiele pracy i kursów, które powinno się przejść. To, że zdobyło się dyplom ”magazyniera”, nie oznacza, że będziemy dużo zarabiać. Przed nami ciężka praca usłana kolejnymi kursami i szkoleniami. Zazwyczaj dla osób, które rekrutują do pracy większe znaczenie ma certyfikat ukończenia kursu programistycznego niż dyplom ukończenia studiów.
Każdy, kto przychodzi do pracy musi wiedzieć, co jest jego mocną stroną. Jednakże często myli się spostrzeżenia na temat kompetencji programistów. Otóż myślimy, że jak mocną stroną programisty, testera czy projektanta jest programowanie, to już niczego nam więcej nie potrzeba do szczęścia. Ale przecież to dopiero początek. Zabawa zaczyna się w momencie, gdy przychodzi nam napisanie kodu czy wykrycie błędów w kodzie już istniejącym, jak również odpowiednie zaprojektowanie bazy danych. Oprócz tego powinniśmy posiadać również odpowiednie kompetencje techniczne. Chociażby taki początkujący programista powinien zadbać o dobrą znajomość języków obcych, gdyż one np. angielski wykorzystywane są na każdym kroku. Pomimo tego, niektórzy w środowisku IT mają z tym problem, i dlatego coraz więcej osób dostrzega potrzebę doskonalenia się pod katem znajomości języków obcych.
Obecnie, co jest ważne, a często pomijane przez młodych adeptów branży IT, to kompetentność w komunikacji z drugim człowiekiem. Pracę w branży programistycznej możemy teraz traktować, jako sport zespołowy. Ponieważ, gdy przychodzi nam zrealizować dość skomplikowany projekt, musimy nauczyć się współpracować z innymi programistami czy kierownikami zespołów czy project managerami. Odpowiednia komunikacja jest potrzebna, dlatego powinno się to doskonalić nie tylko w zakresie swojej specjalizacji, ale również w umiejętnościach nawiązywania i utrzymywania poprawnych relacji z drugim człowiekiem.
Obecnie branża IT jest bardziej stabilna niż mogłoby się wydawać. Wciąż się rozwija, a i pracy również przybywa, tworzą się nowe stanowiska. Jednak i o tym krążą mity, a jest nim nieznajomość obecnej wiedzy. Zatem stanowisko programisty, testera czy projektanta oprogramowania różnie stoją w hierarchii, co z kolei przekłada się na warunki zatrudnienia. Chodzą pogłoski, że pracownik a nie pracodawca wyznacza warunki pracy. Jednak faktem jest, iż to tylko prawda w połowie. Najlepszym dowodem na to jest sytuacja, w której osoby aplikujące cechują się kwalifikacjami rzadko spotykanymi, co dla pracodawcy jest bardzo istotne. Skoro takich osób jest mało, to mogą oni wyznaczać lepsze dla siebie warunki zatrudnienia. Przydaje się to zwłaszcza w negocjacji zarobków.
Nie znając faktów ani mitów, często ze strony młodego adepty programowania pojawia się zaskoczenie. Dyplom to nie wszystko, to nie indywidualizm, to teraz zespołowość w dążeniu do celu. Nieznajomość dzisiejszego rynku pracy może okazać się tragiczna w skutkach, gdyż taka osoba nie znajdzie dla siebie miejsca w tym świecie. Osoby aplikujące powinny, zatem znać takie mity, by potem uniknąć niepotrzebnego rozczarowania, zwłaszcza, że nie muszą oni w porównaniu do innych narzekać. Branża IT jest otwarta na wszystkich i dla wszystkich, nie ma podziału na płeć. Każdy czy to kobieta czy mężczyzna znajdzie coś dla siebie.