Mity na temat branży IT

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zdania są podzielone jeśli chodzi o świat IT. Część osób uważa pracę przy biurku w świecie kodów za nudną. Pracownicy są doceniani, ale jednoczenie uważani często za osoby specyficzne i trudne w komunikowaniu się. Sami pracownicy w większości są zadowoleni z możliwości ciągłego rozwoju i z wysokości wynagrodzenia, ale czy na pewno?

Programiści zazwyczaj są odbierani jako osoby introwertyczne, żyjące we własnym świecie. Jednakże nie oznacza to, że nie posiadają oni zdolności interpersonalnych, a co więcej nie daje to prawa nazywania ich robotami. W świecie IT ważnym aspektem jest także praca zespołowa i umiejętność pracy z ludźmi. Ich codziennymi obowiązkami są spotkania z klientami, praca zespołowa nad powierzonymi projektami, udział w konferencjach czy delegacje. Kolejnym mitem jest to, że programiści spędzają tylko czas przy biurku. A nie jest to do końca prawdą ponieważ często są oni oddelegowywani w podróże po kraju i za granicą, bądź poświęcają czas na spotkania z klientami czy też zespołami projektowymi.

Świat IT nazywany jest światem męskim. To fakt, większość pracowników stanowią mężczyźni, ale nie świadczy to o tym, że kobiety nie sprawdzą się w tym zawodzie. Z roku na rok zauważa się rosnącą liczbę maturzystek, które pragną rozpocząć studia informatyczne lub telekomunikacyjne.

Trend zatrudniania kobiet w zawodach w branży IT przybiera na sile. Istnieje wiele organizacji wspierających płeć piękną w przełamywaniu stereotypów dotyczących kobiet – informatyków w spodniach. Dyskusji podlegają także zarobki. Programista jest jednym z najbardziej dochodowych zawodów. Natomiast wbrew pozorom nie wszyscy od razu mogą spodziewać się wysokiego wynagrodzenia, czyli takiego powyżej średniej krajowej. Czynnikami decydującymi jest wiedza, doświadczenie, region i specjalizacja. Osoba początkująca może być zaskoczona, kiedy usłyszy jakie proponowane mu jest wynagrodzenie, porównując do stawek, o których słyszał. Wykształcenie kierunkowe nie jest warunkiem niezbędnym. Bardziej pod uwagę są brane umiejętności praktyczne, doświadczenie, ukończone kursy oraz technologie, z jakimi miał do czynienia przyszły pracownik. Jak widać programistą może zostać każdy i nie do końca należy wierzyć krążącym opiniom.

Branża IT jest taka, jak każda inna i znajdzie się w niej miejsce dla każdego, kto będzie na tyle zdeterminowany i zorganizowany, aby ją podjąć. A najbardziej przekonują przykłady Steve’a Jobsa, Mark’a Zuckerberga oraz Billa Gates’a, którzy porzucili swoje studia na potrzebę robienia kariery. Jak widać dyplom w tej branży nie jest podstawą.