Tarot Online

Kontrola haseł w firmie

Każdy dyrektor chce jak najlepiej dla swojej firmy. Chce chronić dane, kontrolować czas pracy, wiedzieć, co się dzieje. Zatem co zrobić, aby jak najlepiej zarządzać polityką haseł w swojej firmie? Okazuje się, że jest na to sposób i to bardzo prosty. Przedstawimy tutaj rozwiązanie na bazie firmy UNICARD SA, która jest profesjonalistą w swojej dziedzinie ochrony haseł i nie tylko.

Aplikacje takie jak Zarządzanie Polityką Haseł (SSO – Single Sign-On) czy Zarządzanie Tożsamością (IdM – Identity Management), którymi zarządza firma UNICARD SA, pozwala na bezpieczne logowanie się do systemu danemu pracownikowi czy kierownikowi za pomocą jednego hasła. Jest to o tyle bezpieczne, że znając jedno hasło nie musimy się martwić, że je zapomnimy i nie będzie my mogli otworzyć ważnego dokumentu.

Element SecureLogin pozwala nam na pewnego rodzaju ułatwienie, o ile administratorzy sieci mogą zarządzać polityką haseł, o tyle dany pracownik ma ułatwienie w rozwiązywaniu problemu z zapamiętaniem odrębnych loginów czy haseł. Dodatkowo jeszcze każdy pracownik przy użyciu specjalnej karty z chipem, na którym kryje się informacja o certyfikacie, może zalogować się przy użyciu jednego PINU do komputera, a dzięki SSO ma dostęp do wszystkich tych aplikacji, do których ma uprawnienia nadane przez administratora sieci.

Zatem do czego to wszystko wykorzystuje System Bezpieczeństwa Informatycznego? SBI dzięki ułatwieniu w zastosowaniu kart hybrydowych czy też zbliżeniowych pozwala na uniknięcie problemu, jakim jest zagrożenie czy strata wywołana z nieodpowiedniego dostępu do zasobów firmy. To rozwiązanie znacznie podwyższa zatem poziom bezpieczeństwa, zapewniając firmie wygodę w użytkowaniu i możliwość zdalnego administrowania systemem. SBI ma szerokie zastosowanie, od administracji po firmy usługowe. A zastosowanie kart hybrydowych pozwala na spójne połączenie ze sobą obszarów fizycznego i informatycznego bezpieczeństwa. Zatem jakie zalety posiada SBI i jakie niosą ze sobą konsekwencje z nieprawidłowego przechowywania haseł w firmie.

Zalety Systemu Bezpieczeństwa Informatycznego

Jak każdy inny system, również ten ma swoje wady i zalety.  Jednak więcej ma po tej dobrej stronie.

  • sumienność polityki haseł i stosowanie się do ogólnie przyjętych przepisów,
  • zmniejszenie ryzyka dotyczącego niewłaściwego przechowywania danych uwierzytelniających,
  • sprawna praca administratorów sieci,
  • możliwość logowania się do wszystkich aplikacji jednym hasłem,
  • łatwość obsługi Windowsa i aplikacji internetowych,
  • w pełni wykorzystywanie kart kryptograficznych,
  • posiadanie certyfikatów kwalifikowanych i niekwalifikowanych,
  • centralna administracja systemów i konfiguracji stacji roboczych
  • szyfrowanie poczty elektronicznej.

Wiadomo, że każdy chce dla siebie jak najlepiej i chronić swoje dane odpowiednimi hasłami.  A co wtedy, gdy przechowywanie tych haseł staje się nieodpowiednie? Okazuje się, że mogą być z tego poważne konsekwencje. Zabezpieczenia haseł w firmie wynikają z ustawy o ochronie danych osobowych i należy zmieniać je, co 30 dni.  Prawidłowe hasło, nie do odgadnięcia powinno składać się z minimum 6 znaków dla systemów przetwarzających dane osobowe i minimum 8 znaków dla systemów informatycznych do przetwarzania danych wrażliwych. Takie hasło powinno posiadać znaki specjalne oraz małe i duże litery. Hasła firmowe nie powinno się zapisywać na osobnych kartach, gdyż może się zdarzyć, że ta kartka nam zginie lub wpadnie w niepowołane ręce. Jeżeli chodzi o systemy informatyczne, to te hasła powinny być zaszyfrowane, wtedy unikniemy kłopotu.  Jednym słowem można powiedzieć, że za nieprawidłowe przechowywanie haseł w firmie grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.