Kontrola haseł w firmie

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Każdy dyrektor chce jak najlepiej dla swojej firmy. Chce chronić dane, kontrolować czas pracy, wiedzieć, co się dzieje. Zatem co zrobić, aby jak najlepiej zarządzać polityką haseł w swojej firmie? Okazuje się, że jest na to sposób i to bardzo prosty. Przedstawimy tutaj rozwiązanie na bazie firmy UNICARD SA, która jest profesjonalistą w swojej dziedzinie ochrony haseł i nie tylko.

Aplikacje takie jak Zarządzanie Polityką Haseł (SSO – Single Sign-On) czy Zarządzanie Tożsamością (IdM – Identity Management), którymi zarządza firma UNICARD SA, pozwala na bezpieczne logowanie się do systemu danemu pracownikowi czy kierownikowi za pomocą jednego hasła. Jest to o tyle bezpieczne, że znając jedno hasło nie musimy się martwić, że je zapomnimy i nie będzie my mogli otworzyć ważnego dokumentu.

Element SecureLogin pozwala nam na pewnego rodzaju ułatwienie, o ile administratorzy sieci mogą zarządzać polityką haseł, o tyle dany pracownik ma ułatwienie w rozwiązywaniu problemu z zapamiętaniem odrębnych loginów czy haseł. Dodatkowo jeszcze każdy pracownik przy użyciu specjalnej karty z chipem, na którym kryje się informacja o certyfikacie, może zalogować się przy użyciu jednego PINU do komputera, a dzięki SSO ma dostęp do wszystkich tych aplikacji, do których ma uprawnienia nadane przez administratora sieci.

Zatem do czego to wszystko wykorzystuje System Bezpieczeństwa Informatycznego? SBI dzięki ułatwieniu w zastosowaniu kart hybrydowych czy też zbliżeniowych pozwala na uniknięcie problemu, jakim jest zagrożenie czy strata wywołana z nieodpowiedniego dostępu do zasobów firmy. To rozwiązanie znacznie podwyższa zatem poziom bezpieczeństwa, zapewniając firmie wygodę w użytkowaniu i możliwość zdalnego administrowania systemem. SBI ma szerokie zastosowanie, od administracji po firmy usługowe. A zastosowanie kart hybrydowych pozwala na spójne połączenie ze sobą obszarów fizycznego i informatycznego bezpieczeństwa. Zatem jakie zalety posiada SBI i jakie niosą ze sobą konsekwencje z nieprawidłowego przechowywania haseł w firmie.

Zalety Systemu Bezpieczeństwa Informatycznego

Jak każdy inny system, również ten ma swoje wady i zalety.  Jednak więcej ma po tej dobrej stronie.

  • sumienność polityki haseł i stosowanie się do ogólnie przyjętych przepisów,
  • zmniejszenie ryzyka dotyczącego niewłaściwego przechowywania danych uwierzytelniających,
  • sprawna praca administratorów sieci,
  • możliwość logowania się do wszystkich aplikacji jednym hasłem,
  • łatwość obsługi Windowsa i aplikacji internetowych,
  • w pełni wykorzystywanie kart kryptograficznych,
  • posiadanie certyfikatów kwalifikowanych i niekwalifikowanych,
  • centralna administracja systemów i konfiguracji stacji roboczych
  • szyfrowanie poczty elektronicznej.

Wiadomo, że każdy chce dla siebie jak najlepiej i chronić swoje dane odpowiednimi hasłami.  A co wtedy, gdy przechowywanie tych haseł staje się nieodpowiednie? Okazuje się, że mogą być z tego poważne konsekwencje. Zabezpieczenia haseł w firmie wynikają z ustawy o ochronie danych osobowych i należy zmieniać je, co 30 dni.  Prawidłowe hasło, nie do odgadnięcia powinno składać się z minimum 6 znaków dla systemów przetwarzających dane osobowe i minimum 8 znaków dla systemów informatycznych do przetwarzania danych wrażliwych. Takie hasło powinno posiadać znaki specjalne oraz małe i duże litery. Hasła firmowe nie powinno się zapisywać na osobnych kartach, gdyż może się zdarzyć, że ta kartka nam zginie lub wpadnie w niepowołane ręce. Jeżeli chodzi o systemy informatyczne, to te hasła powinny być zaszyfrowane, wtedy unikniemy kłopotu.  Jednym słowem można powiedzieć, że za nieprawidłowe przechowywanie haseł w firmie grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.