Tarot, czyli cyfrowa wróżka
Jednolity Plik Kontrolny (JPK) został wprowadzony przez Ministerstwo Finansów w związku z uszczelnieniem systemu podatkowego. Tworzy on zbiór danych ułożonych w uporządkowanej odgórnie strukturze i kolejności zaciągniętych z programów informatycznych, które służą do prowadzenia księgowości.
JPK to ewidencja księgowa prowadzona w formie elektronicznej, której celem jest połączenie danych wg następujących struktur :
Wprowadzenie Jednolitego Pakietu Kontrolnego zostało podzielone na 3 etapy:
W związku z powyższym od stycznia 2018 roku obowiązek składania JPK będzie dotyczył wszystkich podmiotów gospodarczych.
JPK_VAT należy wysłać obowiązkowo do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni (czyli do 25 lutego należy wysłać JPK_VAT za styczeń). Należy zwrócić uwagę, że nawet kwartalni podatnicy muszą składać JPK_VAT co miesiąc. Pozostałe JPK należy wysłać do fikusa na żądanie urzędu skarbowego – w terminie wyznaczonym w wezwaniu, jednak czas ten nie może być krótszy niż 3 dni od dnia doręczenia wezwania.
Jeśli przedsiębiorca nie wywiąże się z obowiązku terminowego przekazania plików JPK ponosi konsekwencje finansowe i karę porządkową w wysokości do 2800 zł. Jeżeli ma miejsce sytuacja, w której przedsiębiorca nie może w określonym terminie przekazać plików JPK, musi o tym poinformować organ podając przyczyny niedotrzymania terminu oraz wskazać termin, w którym wypełni obowiązek. W przypadku, kiedy organ udowodni celowe udaremnienie czynności kontroli organom podatkowym grozi przedsiębiorcy kara do 17 769 600 zł ( Kodeks karny skarbowy art.83).
Pliki JPK mogą być wysyłane do urzędu skarbowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą nośników danych, takich jak płyta DVD czy pendrive. Wyjątek stanowi JPK_VAT, który obligatoryjnie należy wysyłać co miesiąc wyłącznie za pośrednictwem komunikacji elektronicznej.
Firma MEGA-TECH wprowadziła zmiany w swoich programach komputerowych i dostosowała je do obowiązujących przepisów. Najnowsze wersje programu pozwalają na generowanie Jednolitego Pliku Kontrolnego w sposób szybki i sprawny. Jednolity Plik Kontrolny znajduje się w Zestawienia/Analizy > zakładka podatkowa (JPK), dalej generujemy i nadajemy nazwę pliku, potem wybieramy typ.