Jakie będą trendy w IT w 2017 roku?

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że od wielu lat branża IT wyznacza przyszłe kierunki rozwoju dla niemalże każdej dziedziny naszego życia. Przedstawiamy zatem listę najważniejszych trendów, które czekają nas w IT w 2017 roku.

Poprzedni rok już za nami i można podsumować go jako 12 miesięcy powolnego rozwoju istniejących już od dawna na rynku technologii. Nie doczekaliśmy się zatem upragnione rewolucji, a jedynie ewolucję znanych znanych nam rozwiązań w branży IT. Jakie trendy czekają nas w 2017 roku? Dowiedz się, które technologie naszym zdaniem mają największy potencjał na zdobycie popularności w nadchodzących miesiącach.

Rok mobile

Poprzedni rok z całą pewnością należał do rynku mobilnego. Nie tylko ze względu na ogromną sprzedaż smartfonów, ale również z uwagi na konsumentów, którzy co raz chętniej korzystają ze swoich małych gadżetów do przeglądania internetu oraz zakupów w sieci. To właśnie w 2016 roku smartfony wygenerowały większy ruch w internecie niż tradycyjny sprzęt komputerowy. W nowym roku pozycja urządzeń mobilnych będzie wciąż umacniać się na rynku o czym świadczą m.in. ostatnie decyzje firmy Google odnośnie zmian w indeksie wyszukiwania.

Cyberbezpieczeństwo

W 2017 roku wzrośnie również znaczenie bezpieczeństwa IT w firmach, a to ze względu na stale rosnącą liczbę zagrożeń oraz co raz większe wyrafinowanie cyberprzestępców w atakach na wrażliwe dane. Według wielu ekspertów ochrona bezpieczeństwa informatycznego stanie się w 2017 roku strategicznym elementem przedsiębiorstw, który będzie wymagać znacznego przebudowania obecnych systemów IT. W celu odpowiedniego zabezpieczenia firm potrzebne będzie wdrożenie polityki bezpieczeństwa oraz nowych, zintegrowanych systemów ochrony.

VR/AR

Chociaż rzeczywistość rozszerzona istnieje stosunkowo od niedawna to swoim zasięgiem zatacza co raz szersze kręgi w wielu branżach na świecie. Obecnie wydaje się być ona jedną z najbardziej niedocenionych gałęzi rozwoju IT i jak zgodnie przewidują eksperci już w tym roku będzie ona wiodła prym w nowych technologiach. Najnowsze doniesienia wskazują także, iż zarówno wirtualna jak i rozszerzona rzeczywistość staną się głównym elementem ewolucji mobilnych urządzeń w 2017 roku i to właśnie za ich sprawą VR oraz AR mają zwiekszyć swoją popularność.

Internet of Things

Nie tylko smartfony, ale również inteligentne urządzenia należące do tzw. internetu rzeczy w obecnym roku będą wyznaczać najnowsze trendy w IT. Przewiduje się, iż to właśnie w tym roku znacząco wzrośnie zainteresowanie tą technologią wśród konsumentów. Same urządzenia IoT w tym roku po raz pierwszy mają równwież uzyskać możliwość wzajemnej komunikacji oraz wymiany danych. Jak szacuje Gartner ilość urządzeń podłączonych do internetu do 2018 roku ma wynieść ponad 6 miliardów (!). Do nadchodzącej rewolucji wśród urządzeń codziennego użytku przygotowuje się cała branża IT, czego dowodem jest wydanie w ostatnim czasie najnowszej wersji technologii bezprzewodowej Bluetooth 5 stworzonej na potrzeby internetu rzeczy.

Wirtualni asystenci

Rozwój wirtualnych asystentów zawdzięczamy przede wszystkim smartfonom, które w ostatnich latach wręcz zdominowały światowy rynek IT. W tym roku prognozuje się dalszy rozwój indywidualnych asystentów również wśród aplikacji oraz witryn internetowych gdzie będą oni pełnili rolę wirtualnych doradców. Systemy konwersacyjne mają umożliwiać lepszą interakcję użytkownika z nowym technologiami, dlatego zakłada się, iż pewnego dnia wszystkie urządzenia będą wyposażone w wirtualnych asystenów. Podążając za ideą internetu rzeczy, w którym wszystkie urządzenia podłączone są do sieci oraz podlegają wzajemnej wymianie danych przyniesie to dla wielu branż zupełnie nowe ścieżki rozwoju i nieznane dotąd możliwości.

Podsumowanie

Nadchodzące miesiące zapowiadają się niezwykle ciekawie, dlatego z optymizmem będziemy spoglądać na rozwój wydarzeń w  branży IT.  Pomimo tego, iż informatyzacja znacznie ułatwia nasze codziennie życie oraz pracę to należy jednak pamiętać, iż jej dalsza ekspansja oznacza wzrost nowych zagrożeń. Z tego względu szczególnie warto poświęcić więcej czasu i uwagi na kwestię e-bezpieczeństwa stron internetowych oraz systemów IT.