Jakie będą trendy w IT w 2017 roku?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że od wielu lat branża IT wyznacza przyszłe kierunki rozwoju dla niemalże każdej dziedziny naszego życia. Przedstawiamy zatem listę najważniejszych trendów, które czekają nas w IT w 2017 roku.

Poprzedni rok już za nami i można podsumować go jako 12 miesięcy powolnego rozwoju istniejących już od dawna na rynku technologii. Nie doczekaliśmy się zatem upragnione rewolucji, a jedynie ewolucję znanych znanych nam rozwiązań w branży IT. Jakie trendy czekają nas w 2017 roku? Dowiedz się, które technologie naszym zdaniem mają największy potencjał na zdobycie popularności w nadchodzących miesiącach.

Rok mobile

Poprzedni rok z całą pewnością należał do rynku mobilnego. Nie tylko ze względu na ogromną sprzedaż smartfonów, ale również z uwagi na konsumentów, którzy co raz chętniej korzystają ze swoich małych gadżetów do przeglądania internetu oraz zakupów w sieci. To właśnie w 2016 roku smartfony wygenerowały większy ruch w internecie niż tradycyjny sprzęt komputerowy. W nowym roku pozycja urządzeń mobilnych będzie wciąż umacniać się na rynku o czym świadczą m.in. ostatnie decyzje firmy Google odnośnie zmian w indeksie wyszukiwania.

Cyberbezpieczeństwo

W 2017 roku wzrośnie również znaczenie bezpieczeństwa IT w firmach, a to ze względu na stale rosnącą liczbę zagrożeń oraz co raz większe wyrafinowanie cyberprzestępców w atakach na wrażliwe dane. Według wielu ekspertów ochrona bezpieczeństwa informatycznego stanie się w 2017 roku strategicznym elementem przedsiębiorstw, który będzie wymagać znacznego przebudowania obecnych systemów IT. W celu odpowiedniego zabezpieczenia firm potrzebne będzie wdrożenie polityki bezpieczeństwa oraz nowych, zintegrowanych systemów ochrony.

VR/AR

Chociaż rzeczywistość rozszerzona istnieje stosunkowo od niedawna to swoim zasięgiem zatacza co raz szersze kręgi w wielu branżach na świecie. Obecnie wydaje się być ona jedną z najbardziej niedocenionych gałęzi rozwoju IT i jak zgodnie przewidują eksperci już w tym roku będzie ona wiodła prym w nowych technologiach. Najnowsze doniesienia wskazują także, iż zarówno wirtualna jak i rozszerzona rzeczywistość staną się głównym elementem ewolucji mobilnych urządzeń w 2017 roku i to właśnie za ich sprawą VR oraz AR mają zwiekszyć swoją popularność.

Internet of Things

Nie tylko smartfony, ale również inteligentne urządzenia należące do tzw. internetu rzeczy w obecnym roku będą wyznaczać najnowsze trendy w IT. Przewiduje się, iż to właśnie w tym roku znacząco wzrośnie zainteresowanie tą technologią wśród konsumentów. Same urządzenia IoT w tym roku po raz pierwszy mają równwież uzyskać możliwość wzajemnej komunikacji oraz wymiany danych. Jak szacuje Gartner ilość urządzeń podłączonych do internetu do 2018 roku ma wynieść ponad 6 miliardów (!). Do nadchodzącej rewolucji wśród urządzeń codziennego użytku przygotowuje się cała branża IT, czego dowodem jest wydanie w ostatnim czasie najnowszej wersji technologii bezprzewodowej Bluetooth 5 stworzonej na potrzeby internetu rzeczy.

Wirtualni asystenci

Rozwój wirtualnych asystentów zawdzięczamy przede wszystkim smartfonom, które w ostatnich latach wręcz zdominowały światowy rynek IT. W tym roku prognozuje się dalszy rozwój indywidualnych asystentów również wśród aplikacji oraz witryn internetowych gdzie będą oni pełnili rolę wirtualnych doradców. Systemy konwersacyjne mają umożliwiać lepszą interakcję użytkownika z nowym technologiami, dlatego zakłada się, iż pewnego dnia wszystkie urządzenia będą wyposażone w wirtualnych asystenów. Podążając za ideą internetu rzeczy, w którym wszystkie urządzenia podłączone są do sieci oraz podlegają wzajemnej wymianie danych przyniesie to dla wielu branż zupełnie nowe ścieżki rozwoju i nieznane dotąd możliwości.

Podsumowanie

Nadchodzące miesiące zapowiadają się niezwykle ciekawie, dlatego z optymizmem będziemy spoglądać na rozwój wydarzeń w  branży IT.  Pomimo tego, iż informatyzacja znacznie ułatwia nasze codziennie życie oraz pracę to należy jednak pamiętać, iż jej dalsza ekspansja oznacza wzrost nowych zagrożeń. Z tego względu szczególnie warto poświęcić więcej czasu i uwagi na kwestię e-bezpieczeństwa stron internetowych oraz systemów IT.

Udostępnij.

Komentowanie wyłączone