Jak zoptymalizować grafiki na stronie?

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zdjęcia i ilustracje to jedne z cięższych elementów na stronie internetowej. Aby witryna wyświetlała się płynnie i poprawnie, należy zadbać o ich prawidłową optymalizację. Jak zoptymalizować grafiki na stronie? Podpowiadamy!

Jak zoptymalizować grafiki na stronie i poprawić ruch na witrynie?

Rozmiar zdjęć i ilustracji, które znajdują się na stronie internetowej, wpływa na ciężar strony i jej czas ładowania. Jak zoptymalizować grafiki na stronie, zminimalizować tzw. współczynnik odrzuceń (z języka angielskiego bounce-rate) i poprawić szybkość jej ładowania?

#1 Zmniejsz wielkość zdjęć i ilustracji

Optymalny rozmiar zdjęcia na stronie internetowej nie powinien przekraczać 100 KB, by nie spowalniać jej działania. Aby zmniejszyć zdjęcie, można użyć specjalnych wtyczek lub oprogramowania.

Do przydatnych programów, dzięki którym można skompresować grafiki, należą między innymi:

  • TinyPNG/TinyJPG
  • Light Image Resizer.
  • JPEG Compress
  • Fast Stone Image Viewer
  • FastStone Photo Resizer

Rozmiar zdjęcia można także zmodyfikować, korzystając z takich programów jak Photoshop, Photofiltre, czy prosta aplikacja Paint.

#2 Opisuj zdjęcia zgodnie z zasadami SEO

Roboty popularnych wyszukiwarek internetowych co prawda nie widzą ilustracji, ale za to odczytują zawarte w nich teksty alternatywne. Pozycjonując stronę internetową, zadbaj o atrybut ALT, w tytułach zdjęć stosuj również słowa kluczowe, by wpłynąć na poprawną optymalizację strony.

#3 Wybieraj mądrze format zdjęcia

Wybór formatu zdjęcia powinien być uzależniony od rodzaju zdjęć, których chcemy użyć. W przypadku fotografii dobrze sprawdza się format JPG, z kolei do zapisywania obrazów zawierających tekst (np. plakatów lub infografik) powinno się używać formatu PNG.

Jak zoptymalizować grafiki na stronie stworzonej w WordPress?

Platforma WordPress zawiera wiele pomocnych wtyczek, których zadaniem jest zwiększenie responsywności strony, zminimalizowanie współczynnik odrzuceń, a także optymalizacja zdjęć i obrazków wchodzących w jej treść. Aby bezstratnie skompresować grafiki, można skorzystać z takich rozszerzeń jak EWWW Image Optimize, reSmush.it, ShortPixel Image Optimizer lub Lazy Loading.

W ten sposób można sprawić, że strona:

  • Będzie wczytywała się szybciej
  • Będzie się pojawiać wyżej w rezultatach wyszukiwania popularnych wyszukiwarek internetowych