Jak zachować bezpieczeństwo w sieci?

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Bezpieczeństwo w sieci to bardzo ważny temat w czasach, gdy technologia pozwala nam dotrzeć praktycznie do wszystkiego. Jak zachować bezpieczeństwo w sieci? Oto kilka wskazówek, aby korzystać z internetu w sposób nikomu nie zagrażający.

W dobie internetu, często słyszy się o jakichś przestępstwach dokonanych w sieci. Przestępcy internetowi, wymyślają coraz to nowe pomysły, które mogą zaszkodzić potencjalnym ofiarom. Korzystając z internetu, często zapominamy, jak groźny jest ten wirtualny świat. Niekiedy na własne życzenie stajemy się ofiarami przestępstw. Podając swoje dane narażamy się na niemiłe konsekwencje ze strony przestępców, którzy tylko czekają na okazję, aby naciągnąć kogoś na straty, a tym samym zyskać dla siebie jak najwięcej. Przedstawimy teraz kilka zasad, którymi trzeba się kierować, aby zachować bezpieczeństwo w sieci.

Hasła

Ustawiaj hasła wszędzie gdzie tylko się da. Nie mogą to być proste słowa, które łatwo odgadnąć. Nigdy nie wybieraj na hasło swojej daty urodzenia, imienia swojego lub członków rodziny. Staraj się być kreatywnym i pomyśl z jakim hasłem ty miałbyś problem, aby je odgadnąć. Hasło powinno zawierać litery, cyfry, a nawet znaki specjalne, wtedy zyska na sile. Pamiętaj też, aby nie używać tego samego zabezpieczenia do wszystkich kont na których się logujesz.

Nieznajomi

Uważaj komu i jakie dane podajesz. Nie chodzi tylko o czat z nowo poznaną osobą, ale także o zakupy w internecie i przelewy bankowe. Jeśli zauważysz coś podejrzanego, najlepiej od razu się wycofaj. Kupując coś w sieci, korzystaj ze znanych i zaufanych witryn. Nowo poznanym osobom nie zwierzaj się ze stanu twojego konta, nie podawaj peselu, numeru dowodu, zachowaj czujność.  Jak zachować bezpieczeństwo w sieci? Ogranicz zaufanie do ludzi z którymi rozmawiasz lub którzy coś ci proponują.

Antywirusy

Jak zachować bezpieczeństwo w sieci? Zainstaluj programy antywirusowe i aktualizuj je co jakiś czas. Ochroni to twój komputer, a także ciebie przed utratą danych. Sprawdzaj też, pobierane pliki, czy nie zawierają wirusów. Staraj się ściągać coś tylko z pewnych źródeł.  Skanuj swój komputer w celu wykrycia zagrożenia, aby w możliwe jak najszybszym czasie się go pozbyć.

Fałszywe wiadomości

Uważaj na maile, które dostajesz. Coraz więcej przestępców podszywa się pod banki lub inne ważne instytucje i wysyła maile do swoich ofiar w których znajduje się wirus, a aktywuje się go poprzez otworzenie wiadomości lub pobranie załącznika. Jak zachować bezpieczeństwo w sieci? Należy zachować ostrożność i mieć ograniczone zaufanie do treści, które zostają nam przesłane.