Jak wyszkolić pracowników w e-biznesie?

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.
Pracodawce jak i kapitana statku łączy jedna rzecz: oboje są odpowiedzialni za swój okręt jak i za załogę na nim. Oboje także muszą przygotować kadrę, do podróżowania na „niezbadanych wodach”. A co jeżeli  nie są w stanie dokłdnie przekazać wiedzy? Jakich metod użyć?

To samo nurtuję większość właścicieli firm, szczególnie gdy decydują się na działalność opierającą się, w głównej mierze przy użyciu internetu. Wyjść jest kilka. Gdy ktoś decyduje się na indywidualną ścieżkę uczenia swojej kadry, często wykorzystuje w tym celu podręczniki.
Trochę kosztowna opcja, a książek jest tyle, ile autorów. Następnym „kołem ratunkowym” jest portal dedykowany dla właścicieli małych i średnich firm, Akademia PARP. Oferuje on, po rejestracji wachlarz szkoleń dla właściciela jak i pracowników. Pod zakładką „E-Biznes” zawiera zagadnienia od podstawy, czyli omówienia czym jest e-biznes, poprzez organizacje struktur, tworzenia marketingu aż po budowanie infrastruktury i organizowanie bezpieczeństwa w internecie. Szkolenie to jest jednak płatne.
Na problem środków pieniężnych z pomysłem przychodzi Google. Znana chyba wszytkim firma, popularna za sprawą wyszukiwarki oraz przeglądarki internetowej Chrome udostępniło możliwość samodoskonalenia się w dziedzinie e-biznesu, w domu. Szkolenie, jest możliwe po zalogowaniu się kontem mailowym Gmail, do specjalnej platformy.
Program nauki został rozbity na poszczególne rozdziały kończące się testem sprawdzającym wiedzę z każdego z nich. Jest to o tyle wygodne, że można je realizować w firmie w postaci grupowych szkoleń, jak i w domu. Przejście pozytywnie całego z nich kończy się uzyskaniem certyfikatu.
Innym natomiast narzędziem jest strona E-tutor. Jego pozytywną cechą jest to, że poprzez Internet prowadzić można wykładnie dla tak samo pojedynczych osób i grup w tym samym czasie, w wielu miejscach na raz. Pozwala to uniknąć masy podróży w tym celu. Portal posiada również funkcje nagrywania tychże szkoleń.
Co zrobić jednak gdy czas na to nie pozwala? Ostatnią pomocą jest tu skierowanie się do specjalnej firmy. Istnieje szereg organizacji czy firm trudniącej się w kompleksowych przygotowaniach firm do widnienia w sieci. Przykładem jest Grupa Dutkon. W swojej ofercie zawiera e-szkolenia, jak i możliwość poprawienia wyników funkcjonowania przedsiębiorstwa, a także specjalne programy ułatwiające to zadanie. Korzystanie z takiej usługi jest racjonalne w czasie, gdy firma dopiero stawia pierwsze kroki, bądź zmaga się z problemami natury technicznej, ze względów takich, iż, niczym w królestwie, nieocenioną okazuje się wtedy trzymana ręka na pulsie przez najlepszego doradcę.
Taka osoba na bieżąco, może monitorować postępy firmy, wprowadzać zmiany i wytykać drogę, która, trzymana w 100% tak samo, niweluje strach przed brakiem pomysłów. Czy online, czy na żywo, przy wykorzystaniu podręcznika, programu lub usług specjalistów, dróg do wyszkolenia pracowników jest wiele.
Decyzję o podjęciu jednego z pomysłów leży już w kompetencji kapitana. Ocena by określić, która z nich jest najlepsza zależna jest od efektów w rzeczywistości. „Wielka Woda” sama zwerifikuje czy dopłynie do Ziemi Obiecanej, jaką jest zysk, czy zatonie jak Titanic.
Powodzenia w żegludze!