Jak wybrać serwer dla małej firmy?

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Prowadzisz nieduże przedsiębiorstwo? Zastanawiasz się jak wybrać serwer, który sprosta obecnym i przyszłym potrzebom Twojej firmy? W tym artykule dowiesz się wszystkiego czego potrzebujesz do podjęcia dobrej decyzji biznesowej.

Niejednokrotnie możemy spotkać się z sytuacją, w której firma zadaje sobie już na samym początku bardzo istotne pytanie: zdecydować się na hosting u zewnętrznego dostawcy, czy wdrożyć własny serwer? W tej sytuacji nigdy nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jednak odpowiednio przeprowadzona analiza przedwdrożeniowa z udziałem naszej firmy pozwoli Ci wybrać najlepsze rozwiązanie na rynku.

Jak dokonać wyboru?

W przypadku przedsiębiorstw zatrudniających dużą ilość pracowników wybór jest znacznie prostszy – zakup serwera to inwestycja, która oferuje firmie nowe możliwości rozwoju technologicznego, a wydatek, który się z nim wiąże jest dużo mniej odczuwalny dla budżetu firmy. Dla małych przedsiębiorstw sytuacja staje bardziej skomplikowana. Instalacja oraz utrzymanie serwera w siedzibie własnej firmy to często kosztowna inwestycja, która jednak daje większą elastyczność wyboru oraz niższe miesięczne wydatki na utrzymanie infrastruktury. W przypadku wybrania usług hostingu sytuacja jest odwrotna. Firma nie musi ponosić wydatków związanych z zakupem sprzętu i oprogramowania, jednak jest zobowiązana do comiesięcznych, stałych opłat abonamentu za utrzymanie jej usług w chmurze.

Aby jak najlepiej wybrnąć z tego dylematu w pierwszej kolejności należy zrozumieć potrzeby oraz wymagania jakie ma firma oraz jej pracownicy. Poznając sposób funkcjonowania biznesu od środka będziemy w stanie dowiedzieć się, które rozwiązanie informatyczne przyniesie więcej korzyści dla firmy.

Przedstawmy zatem jakie zalety daje inwestycja we własny serwer oraz co zyskamy decydując się jednak na hosting w chmurze.

Serwer dla małej firmy

1. Niższe stałe koszty utrzymania IT

Niewątpliwie dla wielu firm największym problemem są rosnące stałe koszty, które w dużej mierze obciążają budżet firmy. W tej sytuacji istotny jest wybór partnera, który przygotuje i wdroży dedykowane rozwiązanie informatyczne dla firmy. Pozwoli to znacznie obniżyć miesięcznie wydatki, jednak istotną rolę odgrywają tutaj również odpowiednio dobrane parametry serwera. Doświadczony dostawca usług IT zawsze wybierze najbardziej optymalny sprzęt dla Twojej firmy.

2. Prywatność i bezpieczeństwo danych

Wszyscy dzisiaj dobrze wiemy jak ważne jest bezpieczeństwo i prywatność naszych danych. Doskonałym tego przykładem jest ostatni wyciek newralgicznych danych milionów obywateli naszego kraju z bazy PESEL.

W przypadku przedsiębiorstwa kwestia ta jest o wiele bardziej istotna, ponieważ prawnie odpowiada ona również za poufność i bezpieczeństwo danych przekazywanych przez jej klientów oraz partnerów biznesowych. Chociaż obecnie większość dostawców hostingu oferuje wysokiej klasy zabezpieczenia, to jednak nic nie da większej pewności niż odpowiednio skonfigurowany serwer znajdujący się fizycznie w naszej firmie.

3. Większa elastyczność pracy

Posiadając serwer w siedzibie przedsiębiorstwa znacznie łatwiej i szybciej jest zlokalizować usterkę lub chociażby dokonać zmian w oprogramowaniu lub sprzęcie. W przypadku hostingu jest to zadanie znacznie bardziej skomplikowane, ponieważ często zdarza się, iż m.in. ze względów technicznych lub bezpieczeństwa mamy ograniczony dostęp oraz możliwość wprowadzania zmian na serwerze. Istotne jest tutaj, aby firma wdrażająca projekt informatyczny odpowiednio skonfigurowała uprawnienia użytkowników komputerów, a następnie zapewniła stałą opiekę nad infrastrukturą informatyczną przedsiębiorstwa.

Nowoczesny hosting w chmurze

1. Niezawodność przez cały rok

Niewątpliwą zaletą hostingu realizowanego przez zewnętrzną firmę np. w ramach outsourcingu IT jest jej niezawodność. Nowoczesne rozwiązania serwerowe dostępne u dostawcy takiej usługi to gwarancja wysokiej wydajności oraz profesjonalnej obsługi technicznej w przypadku awarii.

2. Niski nakład inwestycyjny

W przypadku rozwiązań w chmurze nie potrzebujesz żadnej inwestycji w sprzęt lub oprogramowanie. Wystarczy, że z naszą pomocą wybierzesz najlepszą ofertę na rynku, a Twój serwer do obsługi poczty, strony internetowej, e-sklepu lub systemu B2B będzie dostępny w ciągu kilku godzin. Istnieje również możliwość skorzystania z bezpłatnego okresu testowego przed podjęciem ostatecznej decyzji.

3. Hosting = bezpieczeństwo

Chociaż nasze dane znajdują się daleko poza naszym fizycznym zasięgiem, to jednak ich bezpieczeństwo stoi zazwyczaj na najwyższym poziomie. Profesjonalny hosting w chmurze oferuje codziennie kopie bezpieczeństwa, a także wiele dodatkowych rozwiązań, które chronią firmę przed utratą danych.

Warto odnotować również, iż w tym roku swoje funkcjonowanie rozpoczęło Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa, którego zadaniem jest koordynowanie działań mających na celu ochronę polskiej cyberprzestrzeni. Jest to ważna informacja z punktu widzenia firmy decydującej się na zdalne przechowywanie danych.

Najlepsze rozwiązanie dla małej firmy

Czy każda firma potrzebuje serwera? Odpowiedź brzmi: tak! Niezależnie od tego, czy wybierzemy abonament, bądź samodzielny zakup dostęp do funkcji, które oferuje serwer umożliwia rozwój oraz informatyzację firmy, które bezpośrednio przekładają się na wzrost liczby nowych oraz zadowolonych klientów. Wdrożenie zintegrowanych systemów informatycznych takich jak system CRM, bądź system ERP również wymaga dostępu do dużych zasobów mocy, którą oferuje wydajny serwer.

A jeśli wybieram hosting?

Jeżeli jednak zdecydujesz się na przechowywanie swoich danych u profesjonalnego dostawcy to w tej kwestii warto wybrać solidnego partnera, który udzieli doradztwa i wsparcie przy podjęciu takiej decyzji.

Warto również zapoznać się z ofertą firmy https://naprawa-bazy-danych.pl w przypadku, gdy Twoje bazy danych SQL uległy awarii.