Tarot, czyli cyfrowa wróżka
Za sukcesem dobrze prosperującego przedsiębiorstwa stoi przede wszystkim współpraca poszczególnych działów z sektorem IT. Wyróżnia się wiele standardów związanych z zarządzaniem sektorem IT. Nie wszystkie z nich jednak pozwalają na efektowne działania. Warto jest więc przyjrzeć się praktykom z pod znaku ITIL.
Aby móc osiągać sukcesy w zarządzaniu branża IT, należy zdefiniować umiejętności, które leżą po stronie tego właśnie sektora. Dzięki odpowiedniej analizie można w sposób efektywny i skuteczny wspierać sektora IT, wykorzystując w pełni jego możliwości w realizacji biznesowych strategii. Dla klienta najważniejsze są parametry, które opisują skuteczność usług oferowanych przez sektor IT. Pod uwagę bierze się ciągłości usług, ich dostępność a także potencjał. Obszarem który analizuje te czynniki jest tak zwana umowa SLA, której nadrzędnym celem jest regulacja współpracy sektora IT z pozostałymi w firmie.
Na właściwe działanie z sektora IT składają się przede wszystkim procesy, czyli określone czynności, wykonywane w celu realizacji istotnych dla klienta zadań. To właśnie te procesy pozwalają na standaryzację i określają skuteczność działań usług IT. Dzięki nim można przewidzieć jakość tych usług, a także określić ich powtarzalność. Procesy te stabilizują więc i określają środowisko infrastruktury informatycznej, a także sprawiają możliwość wywiązania się z umów SLA.
Czasem jednak zdarza się, że zaistnieje potrzeba przeprowadzenia odpowiednich modyfikować, a przez to za zaburzona zostaje dotychczasowa stabilność infrastruktury informatycznej. Proces ten utrudnia sukcesywne budowanie oraz wdrażanie nowych usług, a także utrudnia spełnianie przy tym wymagań związanych z umowami SLA. By temu zapobiec, należy zastosować odpowiednie podejście. Proces ten polega w dużej mierze na stopniowym wprowadzaniu zmian, oraz na godzeniu ich z przeprowadzanymi projektami.
Dzięki wprowadzeniu biblioteki ITLL możliwa jest definicja około 26 procesów związanych z zarządzaniem usługami IT. Wyróżnia się etap opracowywania strategii, projektowania jej, przekazania do środowiska produkcyjnego, a w późniejszych fazach do eksploatacji oraz doskonalenia powstałych procesów. Ważnym aspektem jest tworzenie koncepcji, oraz jej projektowanie. Właściwe przygotowane gwarantuje sukces w ich wdrożeniu. Jak więc najskuteczniej przeprowadzić zmiany w procesach IT? Za koordynację tych działań odpowiada zarządzanie zmianą. Jest to proces który wskazuje przede wszystkim rodzaje zmian, a także wyznacza nowe modele obsługi oraz standardy. W przypadku wprowadzania typowych zmian proces ten sprawdza się bezproblemowo. Jednak gdy wdrażane są niestandardowe zmiany potrzebne jest określenie większej ilości elementów kontroli. Z wprowadzaniem zmian w strategiach IT związane jest ponoszenie znacznych kosztów przez przedsiębiorców. By ich uniknąć dobrze jest zapoznać się z realizacją zmian w formie ustandaryzowany czynności eksploatacyjnych. Są to działania w najmniejszej skali, usprawniające podstawowe mechanizm działania. Innym rodzajem działań które są coraz częściej stosowane w organizacjach IT, są tak zwane metodyki zwinne. Charakteryzują się stosunkowo krótkim okresem pozyskiwania rezultatów, oraz nastawione są na. dużą zmienność. Ich wprowadzenie jest korzystne w przypadku częstych zmian produktu.