Tarot, czyli cyfrowa wróżka
Organizacja stażu to świetna okazja do znalezienia cennego pracownika, bez ponoszenia wysokich kosztów. Jak zorganizować staż? Jak pozyskać stażystę w firmie? Zapraszamy do lektury!
Staż to forma aktywizacji zawodowej, która pozwala osobom bezrobotnym uzyskać niezbędne doświadczenie zawodowe, a pracodawcom umożliwia pozyskanie cennych pracowników. To rozwiązanie dedykowane osobom, które nie ukończyły jeszcze 25 roku życia, kobietom, które nie podjęły żadnej pracy po urodzeniu dziecka, a także osobom bez kwalifikacji zawodowych i wykształcenia.
Organizatorem stażu może być pracodawca – osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna zatrudniająca przynajmniej jednego pracownika. Realizacja współpracy odbywa się na zasadach zgodnych z umową zawartą pomiędzy organizatorem stażu i starostą, bez nawiązywania stosunku pracy pomiędzy pracodawcą i stażystą.
Jak pozyskać stażystę w firmie? W tym celu pracodawca powinien się zwrócić z wnioskiem do właściwego urzędu pracy. We wniosku należy zawrzeć podstawowe dane o firmie, a także informacje dotyczące liczby pracowników, liczby przewidzianych miejsca pracy do odbycia stażu i opis wykonywanych zadań. Aby obniżyć koszta zatrudnienia i wyszkolenia nowego pracownika, można skorzystać z unijnych programów, takich jak na przykład Program Operacyjny Kapitał Ludzki.
Staż to współpraca pomiędzy pracownikiem i pracodawcą, korzystna zarówno z punktu widzenia osoby zatrudnianej, jak i przedsiębiorcy-pracodawcy. Główne zalety posiadania stażysty dla pracodawcy, to:
Zanim zatrudnisz stażystę, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach: