Jak działa drukarka 3D

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Drukarki 3D to gorący temat. Gdy tylko pojawiały się na rynku, zaczęły wzbudzać mnóstwo emocji. Teraz stały się one dużo powszechniejsze niż na początku i kto wie? Może w przyszłości każdy z nas będzie mógł z nich swobodnie korzystać?

Czym jest drukarka 3D?

Drukarka 3D, jak wskazuje na to jej sama nazwa, została stworzona do drukowania materiałów w formacie 3D. W ten sposób odeszło się od tradycyjnego druku na kartce i zaczęto wykorzystywać inne materiały do tworzenia nowych rzeczy. Są nimi np. plastik, ceramika czy nawet metal. Drukowanie z takiego urządzenia polega na odtworzeniu projektu z komputera. Jednak cały ten procestrochę zajmuje i nie tra przysłowiowych pięciu minut. Do technologii rodem z filmów i książek fantastycznych jeszcze nam trochę brakuje. Ale przejdźmy do konkretów i wyjaśnijmy, jak działa drukarka 3D?

Działanie

Proces ten może na początku wydawać się bardzo skomplikowany, ale w rzeczywistości prosto jest go wytłumaczyć. Przebieg drukowania nowego obiektu polega na tworzeniu nowej warstwy materiału i na nakładaniu na nią kolejnej aż do określonej grubości. Odpowiada za to ruchoma głowica, która jest napędzana przez sterowniki. Następnie, po ukończeniu warstwy, nakładana jest kolejna. Cały proces ma miejsce na specjalnym stole drukarki nazywanym stołem grzejnym. Materiały potrzebne do drukowania w drukarce 3D są sprzedawane w zwojach.

Zostań projektantem

Tak samo, jak do tradycyjnego drukowania autorskich tekstów, tak samo do drukowania 3D niezbędny jest odpowiedni program, który umożliwi nam projektowanie. Tak więc w tym celu używa się programów CAD, z których później można otrzymać pliki STL. Oprogramowanie drukarki wykorzystuje je, po czym drukuje wybranych projekt. Istnieje też metoda na skróty, która nie wykorzystuje Twoich pomysłów. Zawsze istnieje bowiem możliwość zeskanowania konkretnego przedmiotu i wydrukowania go.

Zastosowanie drukarek 3D

Drukarki 3D oraz ich możliwości są wykorzystywane szerzej, niż można by się tego spodziewać. Korzysta się z nich np. w medycynie do przygotowywania implantów albo specjalnych opakowań. W przemyśle z koeli przy pomocy drukarek 3D drukuje się części zamienne oraz nowe, jak również innowacyjne prototypy.

Oprócz tego przedmioty drukowane za pomocą nowoczesnych technologii są wykorzystywane przez reklamę i marketing. Tworzy się gadżety, logotypy i wszelkie inne rzeczy, ułatwiające identyfikację wizualna firmy. Jak więc można zauważyć, zastosowań jest coraz więcej, a same drukarki są coraz lepiej konstruowane, mniejsze i z czasem staną się także tańsze. Być może niedługo każdy z nas będzie mieć w domu takie urządzenie.