Jak budować pozytywne relacje z klientem?

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Prowadzenie sklepu to na pierwszy rzut oka prosty biznes. Wiele kwestii związanych z handlem tradycyjnym lub e-commerce może jednak budzić wątpliwości. Jak budować pozytywne relacje z klientem? Podpowiadamy!

Sklep stacjonarny a relacja z klientem

Jeśli chodzi o sklepy stacjonarne, gros obowiązków związanych z budowaniem relacji leży po stronie sprzedawców pracujących w sklepie. Jak budować pozytywne relacje z klientem? Bardzo ważna jest kultura wypowiedzi, merytoryczność oraz chęć pomocy. W kontaktach z klientem, zarówno w trakcie rozmowy telefonicznej, jak i bezpośrednio, w cztery oczy, należy stwarzać profesjonalną, ale życzliwą atmosferę.

Kluczem do sukcesu jest:

  • zaprezentowanie przejrzystych warunków umowy, zakupu itd.
  • określenie potrzeb klienta i dobranie takiego produktu, który spełnia jego oczekiwania,
  • doradzenie najlepszego rozwiązania.

Jak budować pozytywne relacje z klientem w e-commerce?

Jak zbudować relację z klientem, mając do dyspozycji jedynie stronę internetową i wirtualny sklep? To jak najbardziej jest możliwe! Warto uruchomić funkcjonalny BOK, czyli biuro obsługi klienta. Jeśli nie chcesz angażować kilku pracowników do pracy na słuchawce i mailu, możesz nieco zoptymalizować ten obszar, np. użyć aplikacji – chatbotów. No i przede wszystkim strona internetowa – to głównie z jej pomocą klient będzie dokonywać zakupu, dlatego witryna musi być czytelna, funkcjonalna i łatwa w obsłudze.

Jak budować pozytywne relacje z klientem – postaw na opakowania produktowe

Co jeszcze można zrobić, by zbudować pozytywną relację z konsumentem? Specjaliści od marketingu zalecają, by działać wielotorowo. Poza skuteczną i przejrzystą stroną internetową, oraz miłą obsługą, ważne jest także, by zadbać o to, w czym dany produkt jest wręczany.

Opakowania produktowe to ważny aspekt, zarówno w e-commerce, jak i w tradycyjnym handlu. Ich głównym zadaniem jest ochrona produktu w trakcie transportu, ale mogą one pełnić także wiele innych dodatkowych ról. Warto zainwestować w opakowania z personalizowanym nadrukiem, by zyskać cenne narzędzie reklamowe.

Z pomocą opakowania można także wywrzeć wrażenie na kliencie i wywołać u niego emocje względem marki. Kolejny atut to praktyczny charakter – opakowania mają ułatwić konsumentowi korzystanie z produktu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o opakowaniach papierowych, plastikowych i foliowych, zachęcamy do odwiedzin strony internetowej producenta opakowań Akar. Firma współpracuje od lat z wieloma przedsiębiorstwami handlowymi i przemysłowymi, specjalizuje się także w opakowaniach dla gastronomii. To jeden z wielu skutecznych sposobów na to, by zbudować z klientem pozytywną relację!