Jak bezpiecznie korzystać z publicznego WiFi?

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Darmowe WiFi to usługa, którą można spotkać w każdym hotelu, na dworcach, w kawiarniach, przestrzeniach coworkingowych, restauracjach i na lotniskach. Połączenie z publiczną siecią WiFi niesie za sobą pewne ryzyko. Jak korzystać z darmowych sieci w bezpieczny sposób?

Jakie niebezpieczeństwo może nieść za sobą darmowe publiczne WiFi?

Publiczny hot-spot nie zawsze jest bezpieczny, ponieważ każdy, kto korzysta z publicznych, niezabezpieczonych sieci WiFi może paść ofiarą ataku hakera. Wystarczy chwila nieuwagi, by otworzyć furtkę dla cyberprzestępców i dać im dostęp do ważnych plików i danych, które mogą zostać wykorzystane w szkodliwy sposób. Dlatego też korzystanie z otwartych sieci WiFi w miejscach publicznych, w celu wykonania czynności związanych z pracą lub finansami, jest odradzane.

Jak hakerzy mogą zdobyć Twoje dane i wykorzystać je przeciwko Tobie?

Istnieją urządzenia, które są w stanie przekierować ruch sieciowy, stworzyć fikcyjne sieci o nazwach podobnych do publicznego WiFi oraz połączyć Twoje urządzenie bezpośrednio z urządzeniem hakera. Podłączając się do takiej sieci, dajesz jej właścicielowi otwarty dostęp do wielu cennych informacji.  Włamywacz może podejrzeć Twoje wyszukiwania w Google, sprawdzić, z jakich programów korzystasz, przechwycić Twoje zapisane hasła, wysyłane wiadomości, a nawet poznać numery kart kredytowych i uzyskać dostęp do kont bankowych!

Jak korzystać z darmowych sieci w bezpieczny sposób?

Jakie są zasady bezpiecznego korzystania z publicznych sieci Wi-Fi tak, by zminimalizować ryzyko ataku ze strony cyberprzestępców?

  1. Nigdy nie łącz się automatycznie z siecią Wi-Fi, której nie znasz lub której nazwa wydaje Ci się podejrzana
  2. Zawsze weryfikuj nazwę sieci, do której zamierzasz się podłączyć oraz hasło u właścicieli lokalu/hotelu/pracowników obsługi
  3. Używaj bezpiecznych haseł, umieszczaj w haśle cyfry, małe i duże litery oraz znaki specjalne, nie używaj nigdy tego samego hasła na wszystkich witrynach, z których na co dzień korzystasz
  4. Włącz podwójne uwierzytelnianie i loguj się wieloetapowo na portale i witryny, którymi zarządzasz
  5. Korzystaj z VPN
  6. Wyłącz udostępnianie plików
  7. Korzystaj z dobrego programu antywirusowego, aktualizuj go na bieżąco i nie wyłączaj zapory firewall,
  8. Nigdy nie sprawdzaj stanu swojego konta bankowego w trakcie korzystania z publicznego WiFi, ani nie loguj się do ważnych pod kątem twojej pracy usług.