Jak będzie działać e-dowód

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

To już pewne. Elektroniczne dowody pojawią się w 2019 roku pod koniec marca. Nie będzie to tylko odpowiednik pasek na standardowym blankiecie – zostanie wdrożony jako aplikacja na telefon.

Jakie korzyści?

Nie dla wszystkich osób będzie to odpowiednia zmiana. Osoby starsze, które nie używają smart fonów mogą mieć problemy z ich użytkowaniem. Istnieje jednak szereg udogodnień, które mogą ułatwić życie:

  1. Bramki na lotniskach – dzięki elektronicznemu dokumentowi nie będzie konieczne pokazywanie paszportów i innych identyfikatorów. Wystarczy tylko pokazać dobrze swoją twarz w oku kamery.
  2. E-administracja – ułatwione zostaną także formalności związane ze sprawami administracyjnymi oraz identyfikacją podpisów.
  3. Komunikacja z terminalami płatniczymi – dowód będzie działał na podobnej zasadzie co karta, ponieważ będzie posiadał swój PIN.
  4. Wizyty u lekarza – dzięki nowemu dowodowi będzie można zapisać się do lekarza bez konieczności pokazywania wszystkich dokumentów związanych z ubezpieczeniem.

Co dalej?

Dowód w telefonie komórkowym to tylko jedna z wielkich zmian, które się szykują. W planach jest także wprowadzenie prawa jazdy oraz wszelkich dokumentów, które dotyczyć będą ubezpieczenia samochodu. Całe te udogodnienie będzie kosztowało około 400 milionów złotych. Bardzo prawdopodobne jest to, że nie będzie to jedyny dokument tożsamości, jakim będzie można się posługiwać. Możliwe jest to, że stanowić będzie dodatek do jego standardowej formy. Ogromnym plusem jest to, że wnioski o nowe dowody będzie można składać przez Internet. To duża oszczędność czasu i możliwość uniknięcia kolejek. Oczywiście o ile strony internetowe będą działać na tyle dobrze, że po 5 minutach nie nastąpi ich przeciążenie. Na stronie www.epuap.gov.pl  będzie trzeba założyć jednak własne konto. Przypominać to będzie sposób logowania do banku. Wiele z polskich placówek posiada już takie możliwości, także z wykonaniem takiego konta nie powinno być większych problemów.

Nie wszystkie wprowadzane zmiany są tymi pozytywnymi. Nie da się jednak oprzeć wrażaniu i konieczności pójścia do przodu. Polska, jako jeden z niewielu krajów nie posiada dowodów osobistych z elektronicznym znacznikiem. Aby nie stracić dotacji państwo ostatecznie postanowiło wdrożyć tę innowację.