Tarot, czyli cyfrowa wróżka
W ostatnim czasie branża IT zyskała sobie bardzo wielu fanatyków. Działa to także w drugą stronę, gdyż programiści są bardzo pożądanymi specjalistami na rynkach pracy, zarówno w Polsce jak i na świecie. W tym obszarze nie jest najważniejsze wykształcenie (można się bez niego obyć), ale umiejętności i chęć rozwoju.
Zawód programisty jest jednym z najbardziej dochodowych profesji na świecie. Sektor IT charakteryzuje się dużą elastycznością pod względem zarobkowym, gdyż stawki różnią się znacznie dla poszczególnych zatrudnionych. Stąd można zauważyć bardzo duże zainteresowanie tą branżą po decyzjach młodych ludzi, którzy wybierają swoją ścieżkę kariery decydując o technikum lub kierunku studiów. Praca sama w sobie nie należy do najłatwiejszych, bo oprócz wiedz oraz praktyki wymaga cierpliwości i umiejętności rozwiązania problemów.
W aktualnej dobie cyfryzacji największą role ogrywa specjalizacja w danej technologii konkretnego programisty. Warto w tej branży ukierunkować się, gdyż pracownik wszystko wiedzący, tak naprawdę nie wie nic. Nie jest to wówczas osoba pożądana na takie stanowisko jak specjalista IT. Dokładne wynagrodzenie w tej branży jest warunkowane wieloma czynnikami: wykształceniem, stopniem opanowania konkretnej technologii, formą zatrudnienia itp. Średnia wysokość zarobków w tej branży to kilka tysięcy euro. W Polsce dla porównania ta kwota waha się między 4000, a 8000 tysięcy złotych.
Z kolei osoby z wieloletnim stażem, którzy są związani kontraktem (ich zarobki sięgają w przeliczeniu ponad 100 zł za godzinę pracy) lub na zasadzie B2B mogą liczyć na wynagrodzenie rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Z roku na rok wynagrodzenia w tej dziedzinie rosną w coraz większym tempie.
Łatwo można stwierdzić, że praca w obszarze IT jest dobrze płatnym zawodem. Plasuje się ona w pierwszej dziesiątce rankingu przestawiającego zawody przynoszące największe dochody. A na to czy będą to naprawdę duże pieniądze wpływa doświadczenie, chęć rozwoju i odrobinę wytrwałości.