IT – jak zacząć?

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Jesteś maniakiem komputerowym i pasjonuje Cię branża IT? Jak zacząć pracę w tej popularnej gałęzi na rynku? Dowiedz się wszystkiego, co najważniejsze, żeby Twoja kariera w IT mogła się rozwinąć.

Wybierz swoją specjalizację

Jeżeli jesteś zdecydowany na podjęcie kroków i zacząć pracę w IT, zgłęb najpierw nieco temat i dowiedz się więcej w gestii wszelkich specjalności. Nowoczesne technologie stale się rozwijają i konkretnych stanowisk tworzy się coraz więcej. Odpowiedz sobie na pytanie, co najbardziej Cię interesuje, a będzie Ci dużo prościej zrobić cokolwiek w tym kierunku.

Praca w IT może oznaczać pracę jako architekt oprogramowania, projektant interfejsu, User Experience Designer czy programista. Możliwości jest dużo, a każda z nich charakteryzuje się czymś zupełnie innym. Weź pod uwagę typ pracy, główne zadania oraz związane z nimi szkolenia i rezultaty. Dążysz bowiem do tego, żeby Twoja praca sprawiała Ci przyjemność, więc dokładnie wszystko zbadaj, póki jeszcze masz na to czas. Zdecydowany? Pójdźmy o krok dalej!

IT – jak zacząć krok po kroku

Wybrałeś już swoją specjalizację, za nią stoi też język programowania, od którego zaczniesz. Trzeba więc poszukać dobrego kursu i przysiąść do nauki, ale zanim to zrobisz, oceń realnie swoje szanse. Co to znaczy? Określ konkretnie ile godzin dziennie lub tygodniowo jesteś w stanie poświęcić na kurs, studia, lub samodzielną naukę. Może będziesz się uczyć w weekendy, a może to kompletnie odpada? Następnie powiedz sobie, kiedy chciałbyś zacząć pracę w nowym zawodzie? To pomoże Ci się zmobilizować do działania. Jeżeli tak diametralna zamiana zawodu jest dla Ciebie zbyt trudna i się jej obawiasz, podziel ją sobie na etapy.

Teraz masz do wyboru kilka ścieżek nauki i tylko od Twoich indywidualnych preferencji zależy, którą z nich wybierzesz. Możesz uczyć się sam, pójść na studia podyplomowe, zacząć od inżyniera czy licencjatu albo znaleźć sobie intensywny, profesjonalny kurs. Nie ma tutaj idealnego rozwiązania. Twoja wiedza jest w Twoich rękach i to Ty musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, która forma nauki jest dla Ciebie najwłaściwsza?

Na sam koniec nie pozostaje Ci już nic innego jak zdobywanie pierwszego doświadczenia. Całe szczęście płatnych staży jest bardzo dużo w branży IT. Jak zacząć szukanie tego idealnego? Najlepiej w internecie. Spokojnie znajdziesz ciekawe oferty. A jeśli nie, to sam powodzeniem rozsyłaj swoje CV do interesujących Cię firm, nawet jeżeli nie ma żadnego ogłoszenia. Jeżei firma po stażu Cię nie zatrudni, zawsze będziesz miał co wpisać do CV i ułatwi Ci to dalsze poszukiwania. Powodzenia!