Kto wynalazł i wymyślił internet? My wiemy

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Świat Internetu tak zawojował rynek, że dziś bez niego nie da się żyć. Zatem czym dla ludzkości jest Internet – kto go wynalazł?

Kto wynalazł internet? Aspekt historyczny

Internet stał się naszą cywilizacją, bez której ludzkość świata nie widzi. Stał się nieodłącznym elementem naszego życia. Zatem jakie były jego początki, kto go wynalazł?

Impuls do utworzenia Internetu dała firma ARPA założona w 1958 roku przez prezydenta USA Dwighta Eisenhowera. Jej celem jest opracowywanie i realizowanie zaawansowanych projektów naukowych, które służyć mają głównie celom militarnym. Firma ARPA działa do dnia dzisiejszego, lecz pod nieco zmienioną nazwą DARPA i działa jako jednostka podlegająca pod Departament Obrony USA. W agencji zrodził się impuls do utworzenia sieci, stanowiącej dziś podstawę Internetu, jednakże sam pomysł zrodził się poza firmą. Jednym z pionierów sieci Internetu był Carl Licklider, który pracując w ARPA znał się nie tylko na komputerach. Był również psychologiem. Licklider próbował przekonać swoich wspólników, że koniecznością jest budowa sieci znacznie większej, niż placówki militarne, jak Departament Obrony czy Pentagon. Jednak po kilku latach odszedł z agencji, lecz jego pomysły dotyczące powstania Internetu zostały zaakceptowane i do dziś ujrzały światło dzienne i wciąż się rozwijają. 

Polski akcent w tworzeniu internetu

W trakcie powstawania Internetu, od samego początku problemem było opracowanie bezpiecznego i skutecznego sposobu przesyłu danych jak najkrótszą drogą. Dziś dla nas Internet jest sprawą oczywistą i nie ma dla nas znaczenia jak ta sieć funkcjonuje, a dla twórców tak.

Polskim akcentem przy tworzeniu Internetu był Paul Baran, który wymyślił metodę przesyłu danych, zwaną „komutacją pakietów”. Jego pomysł polegał na tym, że węzeł sieci po otrzymaniu pakietu danych sprawdza adres docelowy zawarty w nagłówku pakietu, potem jego droga się kończy, jeśli dotarł do celu, albo pakiet jak najszybciej wędruje dalej. Ta droga w tym wszystkim jest najważniejsza. Ten pomysł był na tyle prosty, iż gwarantował, że dane dotrą do celu nawet, gdy najkrótsza droga była niedostępna, z drugiej zaś strony pozwalał na automatyzację całego procesu. Pomysł Paula Barana do dnia dzisiejszego odpowiada za funkcjonowanie Internetu. Wysyłając wiadomość e-mail do przyjaciela, zanim dojdzie do adresata jest sprawdzana przez serwer. Można by powiedzieć, że Baran prócz tego, że był świetnym inżynierem, potrafił przewidzieć przyszłość, lecz nikt tego nie brał pod uwagę. W 1967 roku wygłosił referat „Marketing w 2000 roku”, w którym to wspomniał, iż sieć komputerowa umożliwi kupowanie ludziom bezpośrednio od producenta lub możliwa będzie ocena produktów przez kupującego. Jednak niektórzy uznali to za herezje, jednak patrząc na to dziś, to większość puka się w głowę, że coś takiego się jednak wydarzyło. 

Pierwsza sieć i połączenie, czyli kto na prawdę wymyślił internet

Pierwsze połączenie pomiędzy dwoma punktami nowej sieci nawiązano dnia 29 października 1969 roku. Zanim jednak pierwsze połączenie miało miejsce, jakieś siedem lat wstecz, niejaki Leonard Kleinrock opracował matematyczne podstawy przełączania pakietów. Odegrał on znaczącą rolę przy tworzeniu sieci ARPANETu, a dokładnie końcówki sieci znajdującej się na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles. Leonard brał również udział w pierwszej wymianie danych w sieci ARPANET. Następnie na początku września 1969 roku, firma BBN skonstruowała prototyp dzisiejszego routera, IMP. Pod koniec 1969 roku, urządzenia IMP spinają łącze o przepustowości 50 kbps i sieć zaczyna działać. Więcej informacji o pierwszym połączeniu możemy odnaleźć w dokumencie z serii RFC z dnia 4 kwietnia 1969 roku. 

Internet jako sieć globalna 

Sieć Internetu w 1993 roku działała już prawie w całej Ameryce i w niektórych krajach Europy. Państwem dominującym były Stany Zjednoczone, choć łącze Internetu było do końca tegoż roku już prawie na wszystkich kontynentach. Należy wspomnieć, iż w roku 1993, nasz kraj był już podpięty do Internetu. Ciekawostką jest to, iż pierwsza odebrana wiadomość e-mail w Polsce miała miejsce w Instytucie Fizyki Jądrowej w Krakowie w dniu 20 listopada 1990 roku. W Polsce oficjalną datę działania Internetu podaje się 17 sierpnia 1991 roku, czyli obecnie ma już 26 lat. 

Internet od powstania WWW do teraźniejszości 

Dopiero 23 sierpnia 1991 roku, pierwsi użytkownicy Internetu mogli skorzystać z działania stron WWW. Jedną z pierwszych przeglądarek internetowych była NCSA Mosaic, i to właśnie ona przyczyniła się do popularyzacji stron WWW. Mało kto wie, że to nie Google, ale program Archie był pierwszą wyszukiwarką internetową, która pobierała listy katalogów i plików z publicznych serwerów i na ich podstawie potrafił utworzyć przeszukiwaną bazę danych. Jednak treści w Archie nie były indeksowane i w 1991 roku stworzono protokół Gopher, który ułatwił korzystanie ze stron WWW, postawił na elastyczność. Prymitywną wyszukiwarką WWW, która umożliwiała tylko przeglądanie skopiowanych spisów stron była W3Catalog. Przestała ona działać w 1996 roku, a dwa lata później zaczęła działać popularna do dziś przeglądarka Google. W tym samym roku zaczęła działać wyszukiwarka firmy Microsoft, MSN Search, działająca później jako Bing. 

Ekspansja internetu

Wiemy już, jak powstał i działa Internet. Rozwija się on dynamicznie i wciąż powstają nowe jego aktualizacje. Obecnie jak pokazują wyniki badań, aż 62 % ludności w Polsce korzysta z sieci, przy czym największy odsetek, bo aż 94 % to młodzież w wieku 15-24 lata. Od pierwszego połączenia minęło już ładnych kilkanaście lat, a Internet wciąż się rozwija.