Interaktywne strony internetowe

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zastanawialiście się kiedyś jak zatrzymać użytkownika na swojej stronie? Jak pozyskiwać „stałych klientów” swojego contentu, który tworzycie? Jak stworzyć stronę internetową, aby skupiała uwagę klientów?

Myślę, że dziś znalazłem odpowiedź na to pytanie! Wcale nie trzeba było jej daleko szukać. Czuję, że cały interes polega na tym, żeby odpowiednio zainteresować użytkownika – jak to zrobić? Odpowiednią ceną produktu? Super-ultra-nowoczesnym layoutem strony? Masą filmików i zdjęć?

Interaktywnością witryny! Skąd taki pomysł w mojej głowie? Myślę, że stąd, że człowiek ma ciekawską naturę i lubi odkrywać coś nowego. A zastanówcie się ile firm oferuje tworzenie stron internetowych przyjaznych dla ludzi?

Co wpływa na interaktywność witryny? Różnego rodzaju „zabawy” z użytkownikami, odwiedzając strony aukcyjne lub takie z większą ilością funkcji można niekiedy zauważyć swego rodzaju tutorial jak obsługiwać wszystkie funkcje i do czego one służą. Pomyślałem więc – „czemu nie zrobić interaktywnego przewodnika?”. Nikt nie lubi błądzić po stronie, cofać się o kilka stron wstecz, żeby tylko dojść do strony głównej, bo w Menu brakuje przycisku…

Wykorzystajmy więc element zabawy i pokażmy klientowi to co chcemy żeby zobaczył i przy tym zająć go zabawą, bądź inną rozrywką przy okazji której będzie mógł budować świadomość o marce. Niech skrypt na stronie zbiera odpowiednie dane o użytkowniku, który będzie wybierał odpowiednie opcje u „przewodnika” będzie to podwójną korzyścią, bo zapewnimy użytkownikowi rozrywkę jakiej nie doświadczy prawdopodobnie na innej stronie oraz zbierzemy ważne informacje o tym czego klienci chcą i jakie mają oczekiwania. Jeżeli ktoś prowadzi sklep internetowy to dla niego również świetna możliwość odejścia od „standardów” i zrezygnowania z klasycznego filtrowania na rzecz interaktywnego w formie zabawy z użytkownikiem. Kto odważny i podejmie się przetestowania tego rozwiązania na własnej stronie ten będzie mógł zebrać dobre żniwo, ponieważ na żadnej ze stron nie zauważyłem jeszcze takiego modułu. Użytkownicy lubią brać czynny udział w badaniu strony, pomóżmy im w tym!

Oczywiście nie może to być zbyt nachalne, nie powinny wyskakiwać pop-up’y co kilka sekund z wiadomością „Użytkowniku, kliknij tutaj!”. Trzeba do tego usiąść na spokojnie i przemyśleć dokładnie scenariusz, bo źle rozegrana taktyka może przynieść odwrotny efekt do zamierzanego!

Dodatkowo informacje w połączeniu z dogłębną analizą może zwiększyć przewagę nad konkurencją. Tyle korzyści kosztem kilku godzin starannego zaplanowania! Będziemy potrzebować jeszcze tylko kogoś kto nam to dobrze zakoduje i wdroży na stronę internetową. Taki firm nie brakuje na rynku, z łatwością znajdziemy rzetelnego wykonawcę.