Integracja systemu ERP z e-commerce

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Obecnie firmy co raz częściej integrują swój system ERP z platformą e-commerce. Jednak kiedy to rozwiązanie na prawdę się opłaca i jak tego dokonać?

Nowoczesne systemy ERP

Jeżeli wciąż nie wiesz czym są systemy ERP oraz jaką pełnią rolę w biznesie to odsyłam do naszego artykułu Zintegrowane systemy ERP podstawą nowoczesnego biznesu, w którym szczegółowo opisywaliśmy te rozwiązanie IT. Chociaż systemy ERP mają w Polsce już długą historię, pierwsze z nich powstały ponad 20 lat temu, to jednak przechodzą one w ostatnich latach znaczące transformacje. Istotne z punktu widzenia klienta biznesowego. Wszystko za sprawą rynku e-commerce, który cały czas dynamicznie się rozwija i pociąga za sobą co raz więcej firm.

Młode i nowoczesne przedsiębiorstwa oczekują zatem od producentów oprogramowania ERP, aby oferowały one integrację z popularnymi platformami e-commerce bynajmniej na polskim rynku.

E-sklep dla biznesu, czyli integracja systemu ERP

Obecnie sklepy są co raz częściej i chętniej wykorzystywane również do obsługi klientów B2B, a w przypadku klientów detalicznych integracja taka daje wiele dodatkowych korzyści. Przede wszystkim obsługa klientów to czasochłonny proces, który przy większej ilości zamówień może całkowicie pochłonąć kilku pracowników działu handlowego na wiele godzin. Ręczne przenoszenie zamówień, aktualizowanie danych klienta oraz śledzenie statusu zamówienia jest nieopłacalne w przypadku średnich i dużych przedsiębiorstw, dlatego decydują się one na integrację systemów ERP z e-commerce.

Jednak w przypadku małych i mikro firm często duży koszt takiej integracji wraz z miesięcznymi opłatami za utrzymanie infrastruktury powoduje, iż łatwiej i ekonomiczniej jest obsługiwać zamówienia z poziomu sklepu internetowego. Takie rozwiązanie staje się co raz bardziej popularne w internecie, również wśród polskich przedsiębiorstw.

integracja systemu ERP – Wtyczka, czy natywna obsługa?

Możliwości osiągnięcia takiej integracji, a co za tym praktycznie pełnej automatyzacji e-sprzedaży mamy tylko dwie. Możemy skorzystać z wtyczki dostarczanej przez zewnętrzne firmy lub napisanej specjalnie pod nasze wymagania. Takie rozwiązanie ma swoje korzyści:

  • duża elastyczność integracji,
  • pełne dostosowanie do naszych potrzeb.

Jak i wady:

  • relatywnie wysoki koszt,
  • zawodność

Drugą metodą jest oczywiście wybór oprogramowania ERP, które natywnie wspiera integrację z e-commerce, jednak z wiadomych przyczyn nie każda firma może pozwolić sobie na zmianę całego systemu. Decydując się jednak na takich ruch zyskujemy:

  • pełne wsparcie producenta,
  • wysoką niezawodność pracy.

Kosztem:

  • koniecznością wyboru obsługiwanych platform,
  • wyższych miesięcznych kosztów SaaS.

Podsumowanie

Oczywiście odpowiedź na pytanie, czy warto zintegrować system ERP z platformą e-commerce nie jest łatwa i może brzmieć zupełnie różnie dla każdej firmy. Czynników wpływających na efekt takiej decyzji jest wiele i najważniejsze jest, aby rozważyć za i przeciw. Jeżeli w ogólnym rozrachunku integracja przyniesie nam większą wydajność pracy i w dłuższej perspektywie oszczędności to na pewno na tym skorzystamy. Jednak jeżeli koszt wdrożenia zmian oraz ich zakres będzie dla nas zbyt dużo to warto być może jeszcze wstrzymać się z zakupem wtyczki lub zmianą ERPa.