Grupa docelowa odbiorców reklamy – jak ją określić?

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Nawet najlepsza i najdroższa kampania reklamowa może nie odnieść skutku, jeśli w toku działań promocyjnych pominiemy znaczenie takiego czynnika jak grupa docelowa odbiorców. Co oznacza ten termin? Jak określić odpowiednią grupę docelową? Zapraszamy do lektury!

Grupa docelowa odbiorców – co to takiego?

Grupa docelowa odbiorców (ang. target group) to określona grupa konsumentów, która prawdopodobnie zainteresuje się Twoim Produktem lub usługą. Odpowiednia grupa docelowa odbiorców to cenna dla Twojej firmy społeczność, ponieważ jest ona bardziej podatna na wszelkie działania promocyjne dotyczące Twojego produktu!

Jak określić odpowiednią grupę docelową?

Zanim zostanie określona grupa docelowa odbiorców naszych działań marketingowych, należy przede wszystkim dokonać analizy swojego własnego produktu. Dopiero gdy zadamy sobie pytanie, jakie korzyści daje nasz produkt lub usługa i komu może się on przydać, możemy przystąpić do określenia odpowiedniej grupy docelowej. Świetnym punktem wyjścia do takich analiz może być spis klientów, którzy dokonują u nas najczęściej transakcji. Grupa ta nie ma wyłączności na Twoją usługę, ale zasługuje na pierwszeństwo i priorytetowe traktowanie. Wyodrębnienie grupy potencjalnych klientów pozwala lepiej poznać ich potrzeby oraz celniej przygotować ofertę.

Co to takiego Persona? Jakie są cele targetowania?

Aby poprawnie zidentyfikować daną grupę, należy stworzyć Personę, czyli tzw. portret typowego Klienta.  Celem targetowania jest zawężenie grupy docelowej, tak, by Twój przekaz reklamowy trafiał do jak największej ilości zainteresowanych Produktem lub Usługą Klientów. Aby tak się stało, Persona musi zawierać takie informacje o Kliencie, jak jego płeć, wiek, miejsce zamieszkania, poziom wykształcenia oraz rodzaj wykonywanej pracy. Przydatne mogą się okazać informacje o zainteresowaniach Klienta oraz jego codziennych nawykach. Skąd wziąć takie dane? Najlepiej skorzystać z internetowych narzędzi lub pomocy profesjonalnych firm zajmujących się monitoringiem działań w sieci. Jeśli chcesz poznać lepiej swoich Klientów, możesz to także zrobić samodzielnie, wykorzystując do tego różne kanały komunikacji takie jak np. Instagram lub Facebook. Dobrze skonstruowana ankieta to drogocenne narzędzie, które pomoże Ci uzyskać od Klientów informacje na temat tego, czego oczekują, jakie mają problemy i jakich rozwiązań potrzebują.