Ekologiczne rozwiązania w IT

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

W jaki sposób można połączyć działania w branży IT z ekologią? Jakie rozwiązania ekologiczne są obecnie stosowane w IT? Jak wdrożyć je w swojej firmie? Zapraszamy do lektury!

Green IT – co to takiego?

Wpływ informatyki na środowisko to wciąż gorący temat, nie tylko wśród samych informatyków, ale i także ekologów oraz polityków. Green IT to termin obejmujący ekologiczne rozwiązania IT, które pozwolą ograniczyć zużycie energii, zredukować emisję dwutlenki węgla i ilość produkowanych odpadów. Co roku przygotowywana jest specjalna lista – ranking – Green IT z firmami, które w sposób szczególny realizują i promują strategię proekologiczną w codziennej działalności. W rankingu można znaleźć między innymi takich gigantów jak Dell, Symantec, Intel Corp, czy Hewlett-Packard. Jakie rozwiązania można wdrożyć w firmie, zgodnie z proekologiczną strategią? Podpowiadamy kilka rozwiązań!

Wirtualizacja serwerów i danych

Coraz więcej firm decyduje się na przenoszenie serwerów, dokumentów i baz danych do wirtualnego świata, dzięki czemu zaoszczędza się mnóstwo energii. Zamiast drukować tony umów, są one sporządzane w formie elektronicznej i gromadzone w chmurze, zamiast inwestować w kilka fizycznych serwerów, maszyny wirtualne są stawiane na jednym serwerze. Obecnie zatrudnia się coraz więcej pracowników zdalnych, nowoczesne firmy prowadzą nawet zebrania i obrady w formie wideokonferencji. Dzięki temu rośnie szybkość dostarczania usług, a procesy biznesowe są przyspieszone i uproszczone. Technologia wirtualizacji zmniejsza emisję związków węgla przez infrastrukturę informatyczną oraz redukuje zużycie energii elektrycznej.

Ekologiczne kartonowe opakowania produktowe

Modne rozwiązanie w IT i e-commerce to stosowanie ekologicznych kartonowych opakowań produktowych. Tektura na kartony powstaje wtórnie i podlega recyklingowi – masa papiernicza, z której powstają opakowania to miks makulatury oraz rozwłóknionego drewna. Kartonowe opakowania to idealne rozwiązanie dla biznesu, ponieważ promuje i wzmacnia proekologiczny wizerunek firmy. Współcześni klienci mają wiele wymagań i interesują ich strategie podejmowane przez firmy, z których usług korzystają. Mile widziane są rozwiązania przyjazne dla środowiska, a takim właśnie jest wdrożenie kartonowych opakowań produktowych w biznesie! W Polsce produkcją ekologicznych opakowań kartonowych zajmuje się między innymi firma Packhelp. W ofercie Packhelp wymagający klient biznesowy może znaleźć wszystko, czego potrzebuje dla swojego sklepu internetowego lub biznesu: foliopaki, pudełka fasonowe, spersonalizowane opakowania produktowe i niestandardowe rozwiązania na miarę XXI wieku!