E-marketing, czyli personalizacja w internecie – na czym polega

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Oryginalny i kreatywny marketing potrafi zagwarantować sukces firmy niezależnie od jego specjalizacji. Ulega on ciągłym zmianom, w zależności od zasad, jakie narzuca współczesny świat. Dzisiaj opowiemy o personalizacji w internecie.

Personalizacja w internecie – na czym polega?

Gdy mowa o personalizacji w internecie, wiążę się to bezpośrednio z e-marketingiem. Działania te polegają na dotarciu do jednej osoby lub grupy osób docelowych i właściwej odpowiedzi na ich potrzeby. Co to oznacza w praktyce? Chodzi o ustawienia początkowej witryny internetowej. Użytkownik sieci przy pomocy formularza sam decyduje, jakie powiadomienia chce dostawać i co tak naprawdę go interesuje. Takie zdobywanie informacji na temat użytkowników nazywa się personalizowaniem jawnym.

Personalizacja może też zachodzić w sposób bardziej skomplikowany np. przez dopasowanie się strony internetowej do działań użytkownika. Wówczas do personalizacji dochodzi automatycznie i śledzone są kolejne działania osoby po drugiej stronie. Takie działania profesjonalnie są nazywane profilowaniem domniemanym.

Korzyści związane z personalizacją w internecie

Przede wszystkim na plus w takich działaniach e-marketingowych przemawia fakt, że dzięki nimi firma można zdobyć stałych użytkowników ich witryny. W rezultacie istnieje większa szansa, że takie osoby dokonają zakupu konkretnych produktów niż zupełnie przypadkowe osoby.

Co więcej, umożliwia to indywidualne podejście do klienta poprzez kierowanie do niego specjalnie przygotowanej oferty. Wówczas firma pokazuje, że kompleksowo dba o użytkowników ich strony, co sprawia, że budowane relacje są pozytywne.

Decydując się na personalizację w internecie, rośnie też prawdopodobieństwo, że użytkownicy strony będą lojalni, a firma jest w stanie zaspokoić ich konkretne potrzeby odnośnie do potrzebnych produktów, czy niezbędnych informacji.

Na sam koniec pozostają atuty związane z budowaniem wizerunku firmy. Takie podejście do konsumentów jest atrakcyjne i sprawia, że przedsiębiorstwo wyróżnia się na tle konkurencji.

Jak się do tego zabrać?

Jeżeli jesteś zainteresowany wdrożeniem podobnych działań w swojej firmie, podpowiemy Ci, jak najlepiej to zrobić. Przede wszystkim będą Ci potrzebne odpowiednie programy, które zezwolą na zbieranie niezbędnych informacji. Jednym z nich będzie oprogramowanie do analityki ruchu na stronie www. Pozwoli ono na śledzenie działań użytkownika, jak np. poznanie produktów, które interesują go najbardziej.

Inne narzędzie to program do analityki behawioralnej. Z jego pomocą jesteś w stanie poznać swojego użytkownika nie tylko z maila, ale konkretnie z imienia i nazwiska. Widać wtedy, co taka osoba robi i czego szuka. To pozwala na wystosowanie do użytkownika wiadomości elektronicznej z atrakcyjną ofertą. Takie maile mogą być wysyłane automatycznie lub mogą je stosować pracownicy działu handlowego.