E-mail marketing – wady i zalety

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

W dobie, gdy internet stał się, tak istotnym elementem naszego codziennego życia, wdrożenie działań marketingowych na tym polu jest bardzo przemyślanym krokiem. Jednym ze sposobów jest e-mail marketing. Odpowiemy na pytanie, co to jest i jakie są jego wady i zalety.

Czym jest e-mail marketing?

E-mail marketing to najprostsza, najtańsza i najefektywniejsza forma marketingu internetowego. Polega na wysłaniu do konsumentów maili, w których firma promuje swoje produkty lub oferuje swoje usługi. Wiadomości są wysyłane masowo do docelowej grupy odbiorców lub do konkretnych klientów. Przez niskie koszty oraz szybkość jest to bardzo atrakcyjna forma marketingu dla przedsiębiorców, lecz oprócz zalet, posiada też swoje wady. Warto poznać jasne i ciemne strony e-mailingu nim zdecydujesz się na takie działania.

Zalety

Na początek skupmy się na zaletach oraz korzyściach, jakie niesie z sobą e-mail marketing. To idealne rozwiązanie dla małych i rozwijających się firm. Przez to, że takie działania marketingowe są tanie, przedsiębiorstwo może niskim kosztem wejść na rynek i wysyłać swoją ofertę do rozbudowanej grupy klientów. Takie czynności są bardzo proste. Wystarczy jedynie posiadać bazę potencjalnych oraz grupowych konsumentów, do których wiadomości mogą być wysyłane masowo.

Jej zdecydowanym atutem jest fakt, że to błyskawiczna forma zaistnienia na rynku i nie ogranicza firmy czasowo. Co więcej, jeżeli wybierzesz wysyłanie maili bezpośrednio, masz szansę na nawiązanie pozytywnej relacji z klientem i stworzeniem więzi. Przedsiębiorstwo dostaje w ten sposób również możliwość na poznanie opinii innych odnośnie do ich firmy. W ten sposób można na bieżąco wprowadzać zmiany i doskonalić się.

Wady

Największą wadą e-mail marketingu jest SPAM. Właśnie dlatego wielu klientów traktuje kierowane do nich wiadomości od firm jako śmieci. Konsumenci obawiają się też wirusów, które można przekazywać drogą elektroniczną. Bardzo ważna jest zatem wiarygodność firmy, żeby wiadomość została przeczytana. W mailach należy zamieszczać rzeczywiste informacje o adresie firmy oraz kontakcie z nią. To pomoże wzbudzić zaufanie klienta.

Nawiązałeś już kontakt i konsument jest zainteresowany usługami lub produktami, jakie oferuje Twoje przedsiębiorstwo. Teraz najtrudniej będzie utrzymać to zainteresowanie najdłużej, jak się da. Żeby zapobiec nudzie i lądowaniu Twoich wiadomości w koszu, istotne jest generowanie naprawdę interesującej treści oraz tematów. To często stanowi problem.

Co więcej, lepiej jest unikać zamieszczania video czy obrazów drogą mailową, jeżeli nie masz pewności, że nie będzie problemów z ich odtwarzaniem. Wadą e-mail marketingu jest to, że w sytuacji, gdy coś nie będzie działać, klient szybko się zirytuje i raczej nie będzie dobrze kojarzyć Twojej firmy. Istnieje też mała szansa na to, że konsument powróci do Twojej strony.