Domeny regionalne i funkcjonalne: sprawdź, która będzie dla Ciebie lepsza

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Niemal każda firma decyduje się w pewnym momencie na założenie strony internetowej. Coraz częściej własne miejsce w sieci mają także artyści czy freelancerzy. Pierwszym krokiem na drodze do własnej strony www jest jednak zarejestrowanie domeny. Część firm oferujących rejestrację domeny i usługi hostingowe umożliwia swoim klientom nie tylko zarejestrowanie domeny z rozszerzeniem najwyższego poziomu, ale także ma w swej ofercie domeny regionalne i funkcjonalne. Czym się różnią?

Domeny z rozszerzeniem najwyższego poziomu

Nazwa może być myląca, ale domeny z rozszerzeniem najwyższego poziomu (czyli domeny gTLD – generic top-level Romains) to nic innego jak domeny z końcówkami .com czy .net, czyli takimi, które są najwyżej w hierarchii i są popularne na całym świecie (dlatego najczęściej rozszerzenia tego rodzaju wybierają firmy, które mają zasięg międzynarodowy lub chcą, by przekaz zawarty na ich stronie internetowej dotarł do użytkowników na całym globie). Popularne są również tzw. domeny krajowe, czyli z rozszerzeniem typowym dla danego kraju – w przypadku Polski jest to końcówka .pl. Liczba domen z końcówką .pl na ten moment zbliża się do dwóch milionów (wynosi 1 976 558 i stanowi ponad 76% wszystkich zarejestrowanych domen w Polsce zgodnie z informacjami umieszczonymi na stronie Krajowego Rejestru Domen; stan na sierpień 2018r.).

Domeny regionalne: dla firm o lokalnym zasięgu

Na domenę regionalną mogą zdecydować się firmy, które działają przede wszystkim na rynku lokalnym. Dobrym przykładem mogą być portale warszawskie – znaczna część stron internetowych firm działających w Warszawie i okolicach kończy się na .waw.pl. Domena regionalna pozwala na szybsze i dokładniejsze dotarcie do grupy docelowej; osoby, które będą szukać usług firmy ze swojego miasta czy regionu zwrócą uwagę właśnie na końcówkę strony www – dzięki temu zyskują pewność, że będą mogli skorzystać z danej usługi w pobliżu miejsca ich zamieszkania.

Domeny funkcjonalne: ściśle określony profil przedsiębiorstwa

Domena funkcjonalna to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które nie chcą szczegółowo określać zasięgu swojego działania, wolą się natomiast skupić na profilu firmy. W Polsce najpopularniejszą domeną funkcjonalną jest domena z końcówką .com.pl, jednak coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na takie rozszerzenia jak np. .travel.pl (firmy z branży turystycznej).

Odpowiednie rozszerzenie pozwala nie tylko dotrzeć do wybranej grupy docelowej, ale także zapobiec działaniom konkurencji, która mogłaby wykupić identyczną domenę, ale z inną, bardziej dopasowaną końcówką. Z tego względu warto zapobiegawczo wykupić wszystkie domeny z podobnymi końcówkami (jest to możliwe np. podczas rejestracji domeny w nazwa.pl, gdzie można zaznaczyć kilka rozszerzeń jednocześnie.