Czym są emoji i jak je stosować?

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Czym byłaby internetowa komunikacja, gdyby nie emoji? Kolorowe ikony odzwierciedlające emocje, zwierzęta, części ciała czy znane symbole, stały się niemal nierozłącznym elementem elektronicznych wiadomości. Czym są emoji i jak je stosować, żeby nie popełnić emotikonowego faux-pas?

Historia emoji

Emotikony wywodzą się z japońskich telefonów lat 90. ubiegłego wieku. Prawdziwy sukces odniosły jednak dopiero, po wprowadzeniu ich ponad dwie dekady później, na telefony firmy iPhone. Wkrótce emoji stały się nierozłącznym elementem każdego komórkowego oprogramowania. Początkowo stosowane wyłącznie w wiadomościach SMS, z czasem weszły w użycie komunikatorów i portali społecznościowych. Od 2017 roku używanie emoji wspiera nawet wyszukiwarka Google! Dziś, można śmiało używać ich w opisie strony, w meta tagach, a nawet w tytułach. Google z pewnością je odczyta, a nawet zaprezentuje.

Dlaczego używamy emoji?

Dlaczego emotikony? W świecie ciągłego pędu, kliknięcie odpowiedniej ikonki, zwłaszcza gdy pod ręką mamy te najczęściej używane, wydaje się być oszczędnością czasu. Wyznanie miłości łatwo zastąpisz wybranym sercem, a aprobatę uniesionym kciukiem. Chcesz, żeby rozmówca lepiej odczytał Twoje intencję? Użyj emoji z wyrazem adekwatnym do mimiki twarzy, jaką przyjąłbyś w rozmowie face to face. Rozmowy telefoniczne zostały niemal całkowicie wyparte przez komunikatory, których używanie jest bezpłatne i pozwala pozostać w ciągłym kontakcie. Emotikony, dopełniają rozmowę, o brakującą komunikację niewerbalną, która bywa przecież niezbędna, do właściwego odczytania informacji.

Jak stosować emoji?

Zawsze pamiętaj, czym są emoji i jak się je stosuje. Ich nadmierna obecność w tekście, sprawia, że staje się on mało czytelny i rozmówca musi zgadywać, co masz na myśli.

Wiadomość z samych emotikon jest dobra, pod warunkiem, że gracie w rebusy! Używaj ich tak, aby były dopełnieniem treści, choć wiem, że dobra emoji wyraża więcej niż tysiąc słów!

Kiedy NIE stosować emoji?

Mimo popularności, jaką zdobyły, emotikony należy stosować roztropnie. Nie wklejaj ich w oficjalne pisma i maile. Pamiętaj, że emoji nadaje rozmowie swobodny ton, nie używaj ich więc, gdy z rozmówcą nie łączą Cię koleżeńskie relacje, lub rozmawiasz o poważnych kwestiach. Jeśli używasz emotikon dostępnych w Twoim telefonie, zwróć też uwagę na system operacyjny w komórce odbiorcy. Bywa, że mało popularne emotikony dostępne w iOS nie są odczytane przez Androida i zamiast uśmiechniętej buźki, Twój rozmówca otrzyma…prostokąt.

Szukasz pięknych emoji? Sprawdź je na emojiteka.pl i kopiuj do woli!