Czym jest wielopoziomowy marketing sieciowy?

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Wielopoziomowy marketing sieciowy to dla niektórych sposób na uzyskanie dodatkowego dochodu, a dla innych szansa na wyrwanie się z monotonii pracy na etacie. Na czym polega MLM? Jakie są zalety i wady tej formy pracy?

MLM – co to takiego?

MLM, inaczej marketing sieciowy lub wielopoziomowy marketing sieciowy to strategia polegająca na skróceniu łańcuchu dostaw, poprzez zatrudnienie tzw. liderów sieci oraz grup zewnętrznych, niezależnych dystrybutorów. Zgodnie z tą ideą, produkt wędruje do klienta od razu, poprzez dystrybutora, z pominięciem kampanii reklamowych i sprzedaży w sklepach internetowych lub stacjonarnych.

Wielopoziomowy marketing sieciowy – zalety

Jedną z zalet marketingu sieciowego jest niski wkład własny. Aby zacząć pracować w ten sposób, nie trzeba rejestrować firmy, ani inwestować w maszyny i urządzenia. Kolejna zaleta to elastyczne godziny pracy, a także brak wymagań dotyczących wieku, poziomu wykształcenia oraz doświadczenia zawodowego. Plusem pracy w MLM jest także możliwość odbycia ciekawych szkoleń.

Co z zarobkami? Liderzy sieci marketingowych uzyskują tzw. dochód pasywny, ponieważ zarabiają na grupie podległych im dystrybutorów. Z kolei poziom dochodów dystrybutorów zależy od ilości zamówień, które generują oni w firmie.

Wielopoziomowy marketing sieciowy – wady

Istotą MLM jest budowanie sieci sprzedaży. Firmy zajmujące się LML nie zatrudniają specjalistów od content marketingu ani nie budują marki poprzez widoczność w social media. Biznes ten wiąże się z wieloma wydatkami, nierzadko przedstawiciel handlowy musi sam kupować swoje produkty, by utrzymać minimalny poziom skuteczności.

Wielopoziomowy marketing sieciowy ma to do siebie, że bardzo łatwo wystartować, ale już rozkręcenie działalności i osiąganie odpowiednich wyników wcale nie jest takie łatwe. Wiele zależy od wsparcia, jakie dostaniemy od lidera sieci, a także od własnych umiejętności sprzedażowych i komunikacyjnych. Na budowanie wizerunku i szlifowanie umiejętności sprzedażowych trzeba poświęcić kilka dobrych miesięcy jak nie więcej.

Sukces w MLM, jak w wielu innych formach prowadzenia biznesu, zależy od indywidualnych predyspozycji. Jeśli zależy Ci na pracy dodatkowej lub poszukujesz pracy, która pozwoliłaby Ci porzucić etat, warto przeanalizować plusy i minusy tego rozwiązania.