Czym jest Internet Rzeczy?

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Czym jest Internet Rzeczy? Na czym polega ta technologia? Jakie korzyści może nieść jej wdrożenie w nowoczesnym biznesie?

Czym jest Internet Rzeczy? Na czym polega ta koncepcja?

Internet Rzeczy (z języka angielskiego: Internet of Things, IoT) to koncepcja, która zakłada możliwość wymiany informacji przez różne urządzenia, połączone ze sobą za pomocą sieci komputerowej. W tej komunikacji nie uczestniczy człowiek, urządzenia są ze sobą połączone bezprzewodowo za pośrednictwem Internetu.

Zastosowanie IoT w biznesie

Internet Rzeczy może być stosowany na dużą skalę w różnych obszarach biznesowych takich jak na przykład handel detaliczny, czy przemysł. To kolejny etap rewolucji informacyjnej. Za pośrednictwem Internetu Rzeczy mogą być połączone ze sobą czujniki ruchu i inne sensory, domowe urządzenia, oświetlenie w budynkach, urządzenia medyczne, telefony komórkowe i maszyny, możliwości jest naprawdę wiele.

Czym jest Internet Rzeczy? Dobrym przykładem są tzw. inteligentne domy, czyli budynki wyposażone w rozmaite sensory pozwalające domownikom na zarządzanie ogrzewaniem, oszczędzanie energii świetlnej oraz ekonomiczne zużywanie zasobów.

Czym jest Internet Rzeczy? Jakie korzyści może nieść za sobą ta technologia?

Korzyści, które niosą za sobą najnowsze technologie, w tym także Internet rzeczy, to:

  • Zwiększenie efektywności i usprawnienie procesów sprzedażowych
  • Zoptymalizowanie kosztów produkcji
  • Optymalizacja miejsca pracy, zwiększenie komfortu pracowników i klientów
  • Zwiększenie efektywności analiz związanych z potrzebami konsumentów
  • Zwiększenie skuteczności analiz związanych z monitorowaniem zdrowia pacjentów
  • Zwiększenie efektywności analiz związanych z monitorowaniem pracy maszyn i urządzeń

Internet Rzeczy – zagrożenia

Internet Rzeczy niesie za sobą wiele korzyści, ale i także sporo trudnych wyzwań. W świecie, w którym coraz więcej urządzeń jest ze sobą połączonych, ważne dane powinny być w jeszcze większym stopniu chronione przed dostępem dla osób nieupoważnionych.

Specjaliści szacują, że w 2020 roku do Internetu może być podłączonych ponad 20 miliardów urządzeń. Aby zminimalizować zagrożenia, należy zawsze dbać o to, by urządzenie miało zainstalowaną najnowszą wersję oprogramowania. W przypadku wykrycia infekcji konieczny jest reset, zmiana hasła oraz kontakt z dostawcą usług. Twórcy urządzeń wykorzystujących technologię IoT powinni kłaść najwyższy nacisk na zidentyfikowanie ich podatności na ataki cyberprzestępców i nie szczędzić środków, by zapewnić możliwie maksymalne bezpieczeństwo użytkownikom.