Postaw Tarot Online za darmo

Czym jest e-biznes?

Wszystko, co posiada przedrostek „e-” staje się coraz bardziej popularne. Mamy już branżę „e-sport”, która jest obecnie na czasie. A co z e-biznesem, co to takiego jest?.

Geneza powstania tej formy biznesu sięga końca XX wieku. Termin „e-biznes”, jako pierwsza użyła firma IBM. Określenie e-biznesu zapożyczono od angielskiego wyrażenia ”electronic business”, co przekładając na język polski oznacza ”biznes elektroniczny”.

Gdy słyszymy po raz pierwszy o biznesie elektronicznym, mamy na myśli formę działalności, która za pośrednictwem portalu internetowego pomaga szybko zarabiać łatwe pieniądze, np. ”wypełniając ankietę, zdobędę fundusze na swoje potrzeby”. Jednak sama idea biznesu nieco odbiega od tej myśli. Jak każdy inny biznes, również ten ma swoje cele i zadania? Skupia się na obszarach, które są ze sobą ściśle powiązane, chociażby skupia się na pozyskiwaniu klientów, wymianie danych pomiędzy producentem, dystrybutorem a odbiorcą czy przeprowadzaniem telekonferencji.

Jednym z głównych zadań e-biznesu jest przeprowadzanie transakcji na linii kontrahent-dowód sprzedaży. Biznes elektroniczny jest dość młody w branży IT i wciąż się rozwija, przechodzi przeobrażenia w różnych kwestiach swego istnienia.

Czy można połączyć tradycyjność z wirtualnością? Okazuje się, że można, a to za sprawą e-biznesu, który za swój cel stawia przełożenie tradycyjnych form na wirtualne. Bez wychodzenia z domu można już nadać awizo na poczcie, wystarczy wejść na stronę www i sprawa biznesowa załatwiona. Dla wygody można papiery wymienić na dokumentację elektroniczną, czy też zmienić metody ich wysyłania na odbiór elektroniczny, jak np. elektronicznie odebrać wyniki badań, omijając kolejki w rejestracji.

Będąc w trasie, spiesząc się na ważne spotkanie biznesowe jest dość często uciążliwe. Biznes elektroniczny pozwala na przeprowadzenie telekonferencji, co zazwyczaj jest dogodniejsze dla obu stron niż forma tradycyjna.

Mimo, iż e-biznesik posługuje się szerokiej gamy narzędziami informatycznymi, w tym internetowymi, to większość ludzi wciąż utożsamia go tylko z samym Internetem. Jednak sytuacje z życia codziennego pokazują, że można spojrzeć na to z innej strony. Większość spraw biznesowych, wyżej wymieniona sytuacja na poczcie, wyniki badań, czy opłacanie rachunków jest obecnie załatwiania w formie biznesu elektronicznego.

W dzisiejszych czasach odbiega się właśnie, zwłaszcza w biznesie od tradycyjnych form, a e-biznes ma szansę stać się potęgą na skalę światową.

Komentowanie wyłączone