Czym jest dwuskładnikowe uwierzytelnianie?

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Niejednokrotnie większość użytkowników mediów społecznościowych spotkało się z tym, że ktoś włamał się na konto znajomego i przejął jego znajomych/obserwatorów. Podobnie jest w przypadku kont bardziej znanych i publicznych osób. Wtedy takie zabiegi są dużo bardziej dotkliwe. Na profile dodawane są dwuznaczne fotografie, mało inteligentne wpisy bądź niestosowne komentarze pod zdjęciami innych ludzi. Tego wszystkiego może dokonać haker, włamując się na czyjeś konto w mediach społecznościowych. Wtedy z pomocą przychodzi dwuskładnikowe uwierzytelnianie. Czym jest tak naprawdę?

ABC uwierzytelniania

Czym jest dwuskładnikowe uwierzytelnianie? To bardzo proste. Nawiązując do wstępu, to nic innego jak zabezpieczenia dla kont w mediach społecznościowych. Wdrożenie całej operacji pomoże w ochronie danych i haseł na takowe konta. Wystarczy dokonać specjalnej konfiguracji, po której wprowadza się zabezpieczający kod. Można dostać także wiadomość emial wtedy, gdy ktoś inny próbował logować się na konto. Dotyczy to zarówno telefonu właściciela, jak i innych urządzeń podłączonych do Internetu.

Schemat konfiguracji na portalu Facebook

Pomimo tego, że dwuskładnikowe uwierzytelnianie to duże zabezpieczenie przed włamaniem, można konfiguracji dokonać samodzielnie. To bardzo prosty zabieg, który z pewnością da właścicielowi większe poczucie bezpieczeństwa. Na samym początku w menu ustawień  należy odnaleźć ustawienia bezpieczeństwa i logowanie. Kolejnym krokiem będą ustawienia, następnie bezpieczeństwo i logowanie.

Następnie należy w pasku wyszukać opcję użyj uwierzytelniania dwuskładnikowego i edycja. Kolejnym krokiem będzie wybór opcji, która odpowiadać będzie użytkownikowi. Po jej kliknięciu trzeba postępować zgodnie z wytycznymi na monitorze. Kiedy wszystko się zainstaluje, wystarczy kliknąć przycisk włącz i cały mechanizm zabezpieczeń zaczyna działać.

Warto zapamiętać

Dodatkowym elementem zabezpieczającym może być również dodatkowy kod, który użytkownik otrzymuje w wiadomości sms. Nie jest to jednak wystarczające zabezpieczenie. Nie każdy schemat logowania wymaga od konsumenta hasła i wszystkich danych. Pewne informacje zostają zwyczajnie zapisane. Inaczej wygląda ten mechanizm, jeżeli logowania dokonuje się na innych, nowych urządzeniach. Serwisy społecznościowe bardzo często mają możliwość wprowadzenia dwuskładnikowego uwierzytelniania. Nie jest to jednak regułą – nie wszystkie dają swoim użytkownikom tę możliwość. Bez względu na to, czy dany portal posiada tę opcję czy nie, hasło powinno być odpowiednio silne. Składać się z różnej kombinacji znaków, aby ciężko było je złamać.