Tarot, czyli cyfrowa wróżka
Niejednokrotnie większość użytkowników mediów społecznościowych spotkało się z tym, że ktoś włamał się na konto znajomego i przejął jego znajomych/obserwatorów. Podobnie jest w przypadku kont bardziej znanych i publicznych osób. Wtedy takie zabiegi są dużo bardziej dotkliwe. Na profile dodawane są dwuznaczne fotografie, mało inteligentne wpisy bądź niestosowne komentarze pod zdjęciami innych ludzi. Tego wszystkiego może dokonać haker, włamując się na czyjeś konto w mediach społecznościowych. Wtedy z pomocą przychodzi dwuskładnikowe uwierzytelnianie. Czym jest tak naprawdę?
Czym jest dwuskładnikowe uwierzytelnianie? To bardzo proste. Nawiązując do wstępu, to nic innego jak zabezpieczenia dla kont w mediach społecznościowych. Wdrożenie całej operacji pomoże w ochronie danych i haseł na takowe konta. Wystarczy dokonać specjalnej konfiguracji, po której wprowadza się zabezpieczający kod. Można dostać także wiadomość emial wtedy, gdy ktoś inny próbował logować się na konto. Dotyczy to zarówno telefonu właściciela, jak i innych urządzeń podłączonych do Internetu.
Pomimo tego, że dwuskładnikowe uwierzytelnianie to duże zabezpieczenie przed włamaniem, można konfiguracji dokonać samodzielnie. To bardzo prosty zabieg, który z pewnością da właścicielowi większe poczucie bezpieczeństwa. Na samym początku w menu ustawień należy odnaleźć ustawienia bezpieczeństwa i logowanie. Kolejnym krokiem będą ustawienia, następnie bezpieczeństwo i logowanie.
Następnie należy w pasku wyszukać opcję użyj uwierzytelniania dwuskładnikowego i edycja. Kolejnym krokiem będzie wybór opcji, która odpowiadać będzie użytkownikowi. Po jej kliknięciu trzeba postępować zgodnie z wytycznymi na monitorze. Kiedy wszystko się zainstaluje, wystarczy kliknąć przycisk włącz i cały mechanizm zabezpieczeń zaczyna działać.
Dodatkowym elementem zabezpieczającym może być również dodatkowy kod, który użytkownik otrzymuje w wiadomości sms. Nie jest to jednak wystarczające zabezpieczenie. Nie każdy schemat logowania wymaga od konsumenta hasła i wszystkich danych. Pewne informacje zostają zwyczajnie zapisane. Inaczej wygląda ten mechanizm, jeżeli logowania dokonuje się na innych, nowych urządzeniach. Serwisy społecznościowe bardzo często mają możliwość wprowadzenia dwuskładnikowego uwierzytelniania. Nie jest to jednak regułą – nie wszystkie dają swoim użytkownikom tę możliwość. Bez względu na to, czy dany portal posiada tę opcję czy nie, hasło powinno być odpowiednio silne. Składać się z różnej kombinacji znaków, aby ciężko było je złamać.