Czy warto skusić się na e-księgowość?

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Obecny świat nowinkami technologicznymi stoi, nawet dopatrzyć się tego możemy w szeregach księgowości. Ale czy napewno warto wybrać e-księgowość, czy raczej pozostać przy formie tradycyjnej?

Zalety tradycyjnej księgowości 

Jeszcze mało wiemy o działalności e-księgowości, mniejsza ilość przedsiębiorców z niej korzysta. Większość jednak zostaje przy tradycyjnej formie księgowości, ponieważ po pierwsze warto mieć przy sobie wsparcie specjalisty. Dlaczego? Otóż, prowadząc samemu księgowość w firmie, ściągamy na siebie ogromne ryzyko, źle wypełniona faktura, sprawozdanie, od razu mamy kontrolę z Urzędu Skarbowego czy z ZUS. A tak, powierzając komuś nasze rachunki, mamy pewność, że nie popełnimy żadnego błędu, gdyż nasza indywidualna wiedza o rozliczeniach jest niewielka. Do tego, to w obowiązkach biura jest pilnowanie terminów płatności czy wysyłanie odpowiednich sprawozdań do instytucji finansowych.

Po drugie, musimy mieć wiedzę księgową. Nie każdy przedsiębiorca, który zabiera się indywidualnie za rachunki, wie, jaki sposób obliczania podatków wybrać, niektórzy tylko znają się na VAT marży czy amortyzacji sprzętu. Jednak nic nie stoi nam na przeszkodzie, by skorzystać z pomocy księgowych, które wiedzą, co dla danej firmy jest korzystniejsze, a wręcz zdarza się, że ratują dość często przedsiębiorstwa przed wysokimi opłatami. Panie księgowe są osobami, które dzięki swojemu doświadczeniu, wspierają przedsiębiorców w trakcie kontroli, np. urzędu skarbowego, odpowiadając na pytania urzędników, przygotowując odpowiednią dokumentację. Pozwólmy księgowym, by stanęły za Nami.

A co jeszcze przemawia za tradycyjnością? To odpowiedzialność. Bowiem, jak wiemy, prowadzenie firmy wiąże się z dużymi obowiązkami. Przedsiębiorca zamiast kalkulować i pilnować terminów, powinien skupić się na sprzedaży produktów lub usług swojej firmy. Mając w zanadrzu podpisaną umowę z danym biurem rachunkowym właściciel firmy zrzuca ze swoich barków cały ciężar związany z prowadzeniem księgowości, ale również przede wszystkim rozkłada odpowiedzialność za biznes. Zatem to księgowa w tym momencie przejmuje kontrolę nad rachunkami i dopilnowuje terminów płatności, sprawozdań, itd., itp.

Plusy e-księgowości

Co w tym momencie przemawia za prowadzeniem e-księgowości? To oszczędność czasu i pieniędzy. Bowiem, przedsiębiorca prowadząc e-księgowość sam może dokonać operacji wprowadzenia faktur czy dokumentów rachunkowych do specjalnego programu księgowego. Wtedy nie ma on konieczności, wręcz obowiązku dostarczania dokumentów do biura, co zazwyczaj bywa dla większości bardzo uciążliwe. A za oszczędzony czas, przeznacza na rodzinę, a pieniądze na swoich pracowników.

Co jeszcze? Zdarza się, że właściciel, który lubi trzymać rękę na pulsie, narzeka na brak dostępu do informacji dotyczących płatności. Nie otrzymują oni codziennych raportów, co jest dużym utrudnieniem. To po stronie księgowych leży problem, które często zwlekają z przesłaniem informacji podatkowych do ostatniego dnia, pomijając czas pracy przedsiębiorcy.

E-księgowość jest w pełni bezpieczna. Zgodnie z prawem, powinna ona dbać o bezpieczeństwo i ochronę danych osobowych znajdujących się w systemie.

Ciekawostką jest fakt, iż przedsiębiorca, który korzysta z aplikacji mobilnej może np. wystawić fakturę przychodową w aplikacji online, opłacić składki ZUS czy dodawać koszty po miesiącu, kwartale, a także drukować KPiR, dokonywać rejestrów VAT oraz złożyć deklarację podatkową, opłacić podatki, mieć kontakt z księgowymi.

Podsumowanie

Reasumując, najlepiej dla właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw byłoby nawiązanie współpracy z takim biurem rachunkowym, które oprócz tradycyjnej działalności podpiera się technologią. Klient wtedy nie musi biegać do biura i dostarczać dokumenty. Wystarczy jedynie jak prześle je w formie skanu elektronicznie na adres biura, który odpowiednio je rozliczy. Oprócz tego, biura rachunkowe powinny mieć u siebie takie systemy księgowe, które pozwalają swoim klientom na monitoring ich miesięcznych kosztów.

Takie rozwiązanie jest idealne dla obu stron – przedsiębiorcy mają wsparcie w biznesie i księgowości, która wychodzi naprzeciw współczesnym klientom.