Czy społecznościowa giełda wymiany walut jest bezpieczna?

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Regularnie wymieniasz walutę, jednak masz już dość niekorzystnych kursów z uwagi na wysoki spread? Zastanawiasz się nad alternatywną opcją w postaci elektronicznej platformy wymiany walut? Myślisz sobie pewnie: „Zaoszczędziłbym pieniądze, lecz skąd mogę mieć pewność, że będą one tak bezpieczne, jak w banku czy kantorze”. Twoje obawy są bezpodstawne, pod warunkiem, że podejmiesz współpracę z wiarygodnym podmiotem. Podpowiadamy, w jaki sposób to sprawdzić.

Przyjrzyj się sposobom szyfrowania danych

Skoro wymieniasz walutę przez internet, musisz w pierwszej kolejności zadbać o to, aby Twoje dane nie przedostały się w niepowołane ręce. Hakerzy tylko czekają na luki w zabezpieczeniach. Dlatego giełda wymiany walut powinna obowiązkowo stosować certyfikat SSL, dzięki któremu nie będą w stanie przechwycić żadnych informacji. Jego używanie sprawdzisz w łatwy sposób – potwierdzenie stanowi kłódka w polu adresu przeglądarki, a także poprzedzający protokół https.

Zweryfikuj standardy uwierzytelniania

Bezpieczeństwo wymiany walut online wymaga również wykorzystywania niezawodnych metod uwierzytelniania transakcji. Zanim zawrzesz transakcję z innym użytkownikiem, wymagane może być podanie hasła czy kodu SMS. Nowoczesne standardy opierają się na podwójnej autentykacji. W przypadku największych serwisów społecznościowej wymiany walut, sprawdzana jest także zbieżność danych osobowych wskazanych podczas rejestracji. Nie mogą one odbiegać od tych, które dotyczą posiadacza rachunku, z którego zasilony został elektroniczny portfel. Operacja pomiędzy użytkownikami giełdy będzie mogła zostać zawarta jedynie pod warunkiem, że każda ze stron posiada wystarczające środki na swoim wirtualnym koncie.

Przejrzyj informacje na temat firmy

Na stronie internetowej podmiotu, do którego należy giełda walut online, powinny znaleźć się szczegółowe informacje na jego temat. Należy do nich zaliczyć m.in. nazwę firmy, adres, formę prawną oraz wysokość kapitału zakładowego. Dane podawane na własnej stronie www nie muszą być jednak wiarygodne. Dlatego przed ostatecznym wyborem platformy, warto zajrzeć do bazy KRS-u. Największe serwisy cyklicznie publikują także raporty na temat własnej kondycji finansowej.

Certyfikaty potwierdzające rzetelność

Weryfikację wiarygodności elektronicznych giełd walutowych ułatwia nam również fakt posiadania przez nie różnego rodzaju licencji i certyfikatów. Można do nich zaliczyć zwłaszcza potwierdzenie ze strony Komisji Nadzoru Finansowego. Pozytywnie na poziom zaufania wpływa również odznaczenie pt. Firma Wiarygodna Finansowo oraz nagrody przyznawane przez media czy środowiska biznesowe.

Podsumowanie

Nie musisz więc obawiać się o bezpieczeństwo wymiany walut za pośrednictwem giełdy elektronicznej. Oczywiście pod warunkiem, że spełnia ona opisane w artykule standardy. Postaw na sprawdzoną platformę – która gromadzi setki tysięcy zarejestrowanych użytkowników i cieszy się pozytywnymi opiniami w mediach oraz Internecie. Serwis Walutomat.pl to przykład giełdy, której możesz zaufać.