Tarot, czyli cyfrowa wróżka
Czy w obecnej erze telefonów komórkowych czujemy się bezpiecznie? Czy telefon z systemem iOS jest bezpieczny?
To, że ofiarami cyberprzestępstwa są osoby korzystające z komputerów wiadomo było od dawien dawna. Jednakże hakerzy wybrali nowy kierunek i za cel obrali sobie użytkowników telefonów komórkowych z systemem iOS czy Android. Nie przebierają w środkach, a żaden smartfon, np. z systemem iOS nie może czuć się bezpieczny.
Mając do zastanowienia się, który system wybrać, Androida czy iOS, wybór padłby na ten drugi rodzaj. Mimo, że bardziej popularny jest ten z zielonym ludzikiem niż nadgryzione jabłuszko, to zdecydowanie Android jest bardziej podatny na działania hakerów. Liczba ataków na system wciąż rośnie, a wirusy sieją postrach jak świeże bułeczki. W takim razie, czy użytkownicy iPhone’ów mogą być bezpieczni w tym zawiłym świecie.
Nie do końca określenie „iOS bezpieczny” się sprawdza. Ponieważ ich udział na runku smartfonów jest nieco ponad 10%, to i tak stają się oczkiem w centrum zainteresowań hakerów. Częściej posiadacze iOS niż użytkownicy Androida, korzystają z mobilnego Internetu, dokonując płatności online czy robiąc zakupy w sieci. Użytkownicy iPhone’ów pobierając aplikacje korzystają ze sklepu App Store, który w opinii fachowców jest z reguły bezpieczniejszy niż Google Play, pomimo, iż do niego dostają się również niebezpieczne aplikacje. Mimo, iż Apple cały czas kontroluje sprzęt, jak i oprogramowanie, a jednak to nie gwarantuje ochrony w stu procentach. Wirusy rozprzestrzeniają się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, pozyskując prywatne dane wysyłane na zewnętrzne serwery. Lecz to nie wpływa na fakt, iż Android jest bardziej narażony na wirusy i cyberataki.
Jakie są rokowania na przyszłość? Jedno jest pewne, użytkownicy telefonów dotykowych muszą się mieć na baczności. Na cyberataki narażeni są wszyscy, bez żadnego podziału, że ten ma iOS a ten Androida. Jak pokazują wyniki badań, w przyszłości liczba użytkowników mobilnego Internetu i smartfonów, nie tylko z systemem iOS będzie rosła w przybliżeniu o 2 % rocznie. Tym samym wydłuży się czas korzystania z Internetu na telefonie. Użytkownicy nadal będą dzielić się informacjami za pośrednictwem Facebooka czy Twittera. To tylko smakowity kąsek dla tych, co chcą zabawić się kosztem czyjegoś nieszczęścia.
Co prawda, system iOS jest stosunkowo bezpieczny, lecz to tylko słowa, a jego konsumenci nie powinni przymykać na to oko. Powinni zachować wszelakie środki ostrożności. Ponieważ iPhone stanowi otwartą przestrzeń dla sieci firmowych, toteż ten system firmy Apple przyciąga i nadal będzie przyciągał ogromną rzeszę hakerów.
Przyszłość iPhone’ów nie rysuje się w jasnych kolorach szczęścia czy nadziei, gdyż system ten może wspomóc hakerów większym zyskiem niż stratami. A tym samym zwiększy się aktywność smart fonów zamiast komputerów, i dlatego użytkownicy powinni postępować z sensem i nie pobierać nieznanych aplikacji z nieznanych źródeł. Konsumenci iOS powinni zainwestować w program antywirusowy na swój telefon.
Czy nadal wierzysz w bezpieczeństwo systemu iOS?