Cyfrowy nomadyzm – co to takiego?

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Digital Nomad to coraz częściej występujące pojęcie w branży biznesowej, również w Polsce. Z czym wiąże się cyfrowy nomadyzm? Jakie są zalety i wady takiego trybu pracy? Zapraszamy do lektury!

Kim są cyfrowi nomadzi?

Cyfrowi Nomadzi (Digital Nomads) to osoby pracujące zdalnie. Mogą być z zawodu grafikami, programistami, pracownikami Działu Marketingu, copywriterami, nauczycielami, blogerami, vlogerami, pisarzami lub tłumaczami. Cyfrowi nomadzi wykonują swoją pracę w 100% zdalnie, na komputerze i zarabiają dzięki potędze Internetu. To osoby, które nie muszą codziennie być w biurze w określonych godzinach i mogą wziąć ze sobą komputer praktycznie wszędzie, gdzie tylko jest połączenie z siecią! Pracują niezależnie od miejsca zamieszkania, temperatury za oknem oraz pory dnia, czy tygodnia.

Czy cyfrowy nomadyzm jest popularny w Polsce?

Cyfrowy nomadyzm pojawia się również coraz częściej w Polsce, choć dotyczy głównie zawodów związanych z programowaniem oraz osób, które zdalnie prowadzą swój biznes. Cyfrowi Nomadzi mogą pracować w Tajlandii, na Islandii, na Wyspach Kanaryjskich lub we Francji, ogranicza ich jedynie wyobraźnia, zdolności organizacyjno-logistyczne i portfel!

Jakie są zalety cyfrowego nomadyzmu?

Cyfrowy nomadyzm daje ogromne szanse, by zwiedzić kraje, o których zawsze się marzyło. Codziennie robisz to, co lubisz, na własnych warunkach i odczuwasz ogromną wolność, mimo że w rzeczywistości jesteś w pracy. W pracy zdalnej można łączyć pasję z pracą i pracę z pasją i rozwijać dalej swoje umiejętności. To praca dla ludzi zorganizowanych, odpowiedzialnych, lubiących dużą samodzielność w działaniu i ceniących swój własny czas, elastyczność oraz niezależność.

Jakie są wady cyfrowego nomadyzmu?

Jeśli chodzi o wady takiej pracy, to na pewno należy tu wymienić brak stabilizacji (nie tylko w kontekście miejsca zamieszkania, ale i w kontekście stałych związków, małżeństwa, posiadania dzieci). Cyfrowi nomadzi są ciągle w ruchu, nie potrafią się zatrzymać na długo w jednym miejscu. Kolejne wady to tęsknota za domem, miejscami i ludźmi oraz samotność wynikająca z tego, że w każdym nowy miejscu zaczyna się wszystko od nowa i poznaje nowych ludzi. Ostatnia wada to brak chorobowego i płatnego urlopu, choć w zależności od branży z tym może być różnie.

Kto może zostać cyfrowym nomadą?

Cyfrowy nomadyzm dotyczy takich profesji jak:

  • Grafik
  • Copywriter
  • Fotograf
  • Dziennikarz
  • Web developer
  • Tłumacz
  • Tester gier
  • Blogger / Vlogger
  • Pisarz
  • Programista
  • Specjalista ds. Social Media
  • Marketingowiec