Cyberprzestępstwo – co to jest?

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Serwujesz po sieci, korzystasz z różnych portali społecznościowych, ale nie masz pewności, czy to, co umieszczasz w sieci jest w pełni bezpieczne. A więc co to takiego jest to cyberprzestępstwo?

Cyberprzestępstwo – co to jest?

Cyberprzestępstwo jest przejawem działalności przestępczej odbywającej się w Internecie przy pomocy komputerów. Przestępcy wykorzystują do tego celu przeróżne narzędzia i metody, m.in. wyłudzają dane poprzez wysyłanie wirusów, stosują oprogramowanie typu spyware. Za cel obrali sobie kradzież danych osobowych czy wszelakie oszustwa.

Obecnie cyberprzestępstwa sieją postrach w sieci, zwłaszcza, że coraz więcej z nas korzysta z sieci za pośrednictwem laptopów, telefonów czy tabletów. Stanowią dla przestępców najbardziej dochodowy biznes.

Pochodzenie 

Przestępstwo popełnione w sieci, to ”bułka z masłem” dla kryminalistów, choć mogą być popełniane przez zwykłych ludzi uzdolnionych technicznie, które wykorzystują serwowanie po Internecie do własnych celów. Cyberprzestępcy wykorzystują do swoich celów różnorodne techniki i umiejętności, by zdobyć chociażby dostęp do nie swojego konta bankowego, czy kradzież nie swojej tożsamości. Skłaniają się również do szantażowania ludzi w sieci, dokonywania defraudacji pieniędzy czy nękania bądź zastraszania innych użytkowników.

Jak rozpoznać takie cyberprzestępstwo?

To, z jakim cyberprzestępstwem mamy do czynienia zależy w głównej mierze od typu popełnianego przestępstwa. Nawet nieświadomie pobrane złośliwe oprogramowanie może przyczynić się do spowolnienia pracy twojego komputera bądź pojawienia się różnych komunikatów o błędach. Standardowo wyłudzanie danych polega na tym, że na skrzynki e-mail użytkownik dostaje z nieznanego źródła wiadomość, a w niej ktoś próbuje wyłudzić hasła i dane osobowe (np. łudząco podobna strona internetowa banku, kliknij a otrzymasz dodatkowe 1000 zł). Keyloggery pozostawiają ślady w postaci np. dziwnych ikonek czy duplikujących się wiadomości. Z drugiej jednak strony, nie jesteś w stanie rozpoznać, czy Twój komputer lub telefon jest częścią botnetu.

Jak je powstrzymać?

Powstrzymać je może policja, krajowe instytucje zajmujące się cyberprzestępstwami czy firmy komercyjne. Jednakże każdy z nas na swój sposób może powstrzymać cyberprzestępstwo poprzez usunięcie złośliwego oprogramowania zwanego malware. Malware to nic innego, jak wirusy i programy typu spyware i ransomware. Zainstaluj na swoim komputerze najskuteczniejszy antywirus, który przeskanuje system i usunie niebezpieczne pliki. W ten sposób zadbasz o swoje bezpieczeństwo w każdym calu. Aby zapobiec przestępstwu w sieci nigdy nie pobieraj plików z nieznanych ci źródeł, jak również nie klikaj na linki podane w wiadomości e-mail od nieznajomych, czy nieudostępniaj swoich haseł ani danych osobowych nikomu, nawet rodzinie.

Jak się zabezpieczyć? 

Odpowiednie zabezpieczenie się przed cyberprzestępcami zwykle może być czasochłone, lecz warto poświęcić na to trochę czasu. Zawsze postępuj zgodnie z zasadami bezpiecznego przeglądania stron internetowych, chociażby unikaj nieznanych ci plików czy podejrzanych według ciebie stron w sieci. Pamiętaj, by ostrożnie korzystać z danych do logowania i danych osobowych. Jednakże lekiem na całe zło jest zainstalowanie skutecznego programu antywirusowego, jak np. Avast Free Antivirus.