Co warto wiedzieć o hostingu stron www?

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Hosting oznacza szeroko rozumiane usługi udostępnienia pewnego zasobu serwerowni. Jest to przestrzeń dyskowa , którą dysponuje klient, z wykorzystaniem macierzy RAID, a więc nadmiarowej macierzy dysków niezależnych od siebie. W zakres oferowanych usług przez firmy hostingowe wchodzi także określenie ilości danych, jakie serwerownia jest w stanie przesłać oraz wyznaczenie stopnia, w którym następuje maksymalne obciążenie serwerowni.

Powstanie hostingu

Przyjmuje się, że początki Internetu przypisuje się na rok 1969. Wtedy też w Stanach Zjednoczonych utworzono ARPANET, sieć wojskową, która była prototypem Internetu. Wykorzystywano go na cele cywilne. Pierwsza strona www powstała w 1990 roku, a pierwsza przeglądarka dwa lata później. W XX wieku istniała pełna swoboda w dostępie do Internetu, natomiast pojawił się problem odnośnie zabezpieczenia poufnych informacji oraz gromadzenia danych. W tym celu posługiwano się płytami CD, dyskietkami oraz dyskami zewnętrznymi. Rozwiązanie było dość kłopotliwe, ze względu na możliwość kradzieży, uszkodzenia fizyczne czy zgubienia. Duże firmy wymagały zbudowania specjalnych serwerowni i zatrudnienia fachowców, a co się z tym wiąże, sporych nakładów finansowych. Z pomocą przyszedł hosting, który pozwolił na wynajmowanie przestrzeni mieszczącej dane i uwolnieniem od konieczności tworzenia własnych baz.

Co powinien zapewnić dostawca hostingu?

Zadaniem usługodawcy jest gwarantowanie ochrony danych swoich klientów i ich kont przeciwko atakom cyberprzestępców. Powinien zadbać o stan techniczny i jakość połączenia z siecią oraz zapewnić możliwie jak najszybszy i najsprawniejszy dostęp do danych umieszczonych na serwerach. Bezpieczny hosting to konieczność w prowadzeniu strony internetowej i rozwijaniu biznesu w sieci.

Rodzaje hostingu

Obecnie wyróżnia się trzy formy hostingu:

  • Hosting współdzielony. Jego działanie polega na obsłudze witryn innych podmiotów poprzez jeden serwer. Nie wymaga dużych nakładów pieniężnych. Ważną kwestią w przypadku tego rodzaju hostingu jest możliwe spowolnienie strony danego użytkownika, w przypadku gdy wiele osób w krótkim czasie odwiedza stronę jednego ze współużytkowników serwera. Jest to z pewnością dość kłopotliwa sprawa z perspektywy przedsiębiorców, ponieważ prowadząc biznes bardzo ważne jest by strona była dostępna cały czas.
  • Hosting dedykowany. W porównaniu z wyżej opisanym hostingiem, ta forma jest znacznie droższa. Jednak w tym przypadku serwer pozostaje wyłącznie w naszej dyspozycji i stanowi mniejsze zagrożenie niekorzystnego działania w sieci.
  • Hosting VPS. Virtual Private Server jest hostingiem, w którym klient uzyskuje daną część serwera. Użytkuje go razem z pozostałymi użytkownikami, choć posiada odrębny system i oprogramowanie. Firmy oferują zakup pakietów, w ramach których niezależnie od ruchu i obciążenia na stronie, określone parametry pozostaną niezmienione.

Bezpłatny hosting

Na rynku można znaleźć także darmowe hostingi, jednak najczęściej wiążą się z nimi ograniczenia. Przede wszystkim dotyczy to wielkości przestrzeni dyskowej, która jest znacznie mniejsza niż w przypadku płatnych usług. Innymi ograniczeniami są reklamy na stronach i podczas wysyłania wiadomości drogą elektroniczną, a także brak dostępu do pełnych baz danych.

Uptime

Oznacza współczynnik opisujący jakość świadczonych przez firmy usług hostingowych. Jest to czas w którym mamy dostęp do witryny sterowanej przez serwer, a więc okres jego bezawaryjnego działania. Aby zapewnić poprawne funkcjonowanie, wartość uptimu powinna wynosić 99%.

Hosting a chmury obliczeniowe

Z upływem czasu pojawiły się nowe rozwiązania w kwestii magazynowania danych w sieci. Najpopularniejsze obecnie są chmury obliczeniowe, które cechuje elastyczność i możliwość dostosowywania się do wymagań klientów. Ich zaletą jest poszerzanie pojemności i mocy w miarę zwiększania zapotrzebowania. Dodatkowo, w przeciwieństwie do hostingu, opłaty za chmury obejmują jedynie ich rzeczywiste zużycie.