Co to jest chmura obliczeniowa?

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

To nic innego, jak dostarczanie zainteresowanemu podmiotowi usług obliczeniowych. Wszystko dzieje się za pomocą Internetu, stąd nazwa ,,chmura obliczeniowa”. Koszty związane z także usługą zależne są od stopnia użycia. Działają na tej samej zasadzie, co zwyczajni dostawcy usług, np. elektrownie czy wodociągi. Każdy klient, który zdecyduje się na tego rodzaju usługę ma możliwość ciągłego i szybkiego dostępu do własnych danych. Wliczona w to jest także pomoc techniczna.

Gdzie zastosować?

To, czym jest chmura obliczeniowa zostało już wyjaśnione. Warto więc zastanowić się, jak i gdzie ją dobrze wykorzystać. Wiele osób często jest nieświadomych użytkowania chmury. Dzięki niej można między innymi tworzyć nowe aplikacje oraz nowe usługi. Wprowadzono także możliwość bezpiecznego przechowywania danych i ich ewentualnego odzyskiwania. Udostępniono także usługę hostingu dla storn internetowych. Bez problemu można także przesyłać pliki audio i wideo. Dostępna jest także analiza różnych danych.

Zalety

Często już początkujące przedsiębiorstwa decydują się na korzystanie z usług chmury obliczeniowej. Niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim koszty: Nie trzeba inwestować w sprzęty i oprogramowanie. Całym systemem zarządzania zajmują się specjaliści z pomocy technicznej. Korzystanie z usług chmury obliczeniowej jest również bardzo szybko. Wiele informacji udostępniana jest na żądanie właściciela. Możliwa jest także samodzielna obsługa. Efektywność w działaniu to także kolejna zaleta zastosowania chmury obliczeniowej. Jeżeli nie ma potrzeby zakupu sprzętu, instalacji oprogramowania. Brak konieczności zarządzania zasobami IT pozwala na poświęcenie czasu innym zagadnieniom. Większość serwerów, działających w ramach chmury obliczeniowej działa w wielkich serwerowniach, dlatego sprzęt działa na najwyższych obrotach, a wszelkie informacje są bezpiecznie przechowywane.

Rodzaje chmur

Można wyróżnić 3 rodzaje chmury:

  • Publiczna – są zazwyczaj własnością zewnętrznych firm świadczących usługi. W tej opcji wszystkie sprzęty i oprogramowania należą do właściciela chmury. Korzysta się z niej poprzez przeglądarkę.
  • Prywatna – to chmura obliczeniowa używane przez jednego przedsiębiorcę.
  • Hybrydowa – to połączenie chmury publicznej i prywatnej. Dane mogą być pomiędzy nimi przenoszone.

Jak działa?

Zależy to od usługodawcy. W większości przypadków jest to jednak udostępnienie ekranu nawigacyjnego w przeglądarce. Ułatwia to zarządzanie kontem. Może współpracować również z interfejsem API REST – dodaje to wiele ciekawych opcji.