Tarot Online

Co oznacza skrót CRM?

Co oznacza skrót CRM? Jakie możliwości i rozwiązania za sobą niesie? Jakie powinny być podstawowe funkcje takiego systemu? Zapraszamy do lektury!

Co oznacza skrót CRM?

CRM (czyli z angielskiego customer relationship management) to inaczej zarządzanie relacjami z Klientami. Nazwa ta odnosi się nie tylko do postawy marketingowo-sprzedażowej, ale i procedur oraz narzędzi (takich jak np. system informatyczny), mających na celu zbudowanie bazy kontaktów biznesowych, a następnie stworzenie relacji z Klientem, jej podtrzymanie i w razie potrzeby również poprawę. Już wiesz, co oznacza skrót CRM. Jakie to ma przełożenie na działalność w sektorze biznesowym? Jakie są główne cele systemów CRM?

CRM jako filozofia przedsiębiorstwa

Zgodnie z filozofią CRM, najważniejszą wartością działań prowadzonych w obrębie firmy, jest zadowolenie Klienta. Proces zarządzania relacją z Klientem podlega ciągłemu doskonaleniu i ma na celu zaspokajanie potrzeb Klienta. System CRM jest stosowany po to, by uporządkować pracę, usprawnić procesy sprzedażowe i wdrożyć nowe rozwiązania marketingowe. Główne cele takiego systemu, to pozyskanie klienta, rozwinięcie oraz utrzymanie współpracy.. Procesy te mogą być zautomatyzowane, co bezpośrednio przekłada się na finanse przedsiębiorstwa. Badania dowiodły, że odpowiednio dobrany i zorganizowany system CRM może zwiększyć zyski Firmy nawet o 15%!

Co oznacza skrót CRM – jakie funkcje powinien posiadać ten system?

Dobry system CRM powinien posiadać szereg zróżnicowanych funkcji, w tym m.in.:

  • sprawna i przejrzysta obsługa procesów sprzedażowych
  • baza kontaktów biznesowych
  • baza produktów, powiązana z aktualnym stanem na magazynie
  • kalendarium wyposażone w prosty system zostawiania notatek
  • komunikator wewnętrzny dla pracowników
  • komunikator zewnętrzny, pozwalający na wysyłanie wiadomości e-mail oraz rozsyłanie newsletterów
  • bezpieczny, niepodatny na awarie system zabezpieczający.

Odpowiedni system CRM pozwoli nam skrócić cykl sprzedaży, zredukować koszta administracyjne oraz zaoszczędzić mnóstwo czasu pracowników, co przełoży się na skrócenie czasu realizacji zamówień w firmie i zadowolenie Klientów. Dzięki systemowi CRM komunikacja, zarówno ta wewnątrz firmy, jak i na zewnątrz, jest sprawniejsza, a reakcje na potrzeby Klienta przyspieszone. Takie podejście stanowi klucz do udanej współpracy i sukcesów sprzedażowych każdego przedsiębiorstwa!