Choroby zawodowe informatyków

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Choroby zawodowe to przykra konsekwencja pracy, z którą mamy do czynienia coraz częściej. Można się ich nabawić w każdym zawodzie, wliczając w to również informatyków. Dowiedz się więcej o tych schorzeń i naucz się im zapobiegać.

Choroby zawodowe, skąd się biorą?

Choroby zawodowe powstają, gdy przez dłuższy czas ciało przebywa w jednej i tej samej pozycji, która nie jest do końca komfortowa. Sprzyjają jej również wszelkie czynniki szkodliwe, które znajdują się w otoczeniu pracy. Nie można się ich jednak nabawić z dnia na dzień. Są one konsekwencją długich działań, a ich leczenie może trwać nawet lata.

Co więcej, gdy mowa o chorobach zawodowych, często są to choroby przewlekłe, które sprawiają, że zmiany w organizmie są trwałe. Dobrze mieć tego świadomość, aby uważać na siebie w czasie pracy i walczyć o swoje dobre samopoczucie teraz, jak i w przyszłości.

Zespół cieśni nadgarstka

Czy słyszałeś może o zespole cieśni nadgarstka? To powszechnie schorzenie w branży IT, które wynika ze zbyt dużego ucisku na nerw pośrodkowy, znajdujący się w kanale nadgarstka. Trudno jest jednak od razu rozpoznać tę chorobę, ponieważ jej pierwsze objawy nie są wcale niepokojące i często się je bagatelizuje. Charakteryzuje je uczucie mrowienia w nadgarstku oraz dyskomfort. Konsekwencją może być ból w nadgarstku, zwłaszcza gdy będziesz poruszał dłonią.

Zareaguj wiec już w chwili, kiedy wspomniane mrowienie przejdzie od zgięcia w nadgarstku do palca wskazującego oraz środkowego. Chociaż choroba ta może nie wyglądać groźnie, w najgorszym wypadku powoduje mocne ograniczenia Twoich ruchów czy osłabienia uchwytu. Walcz z tym, wyposażając się w dobrą podstawkę dla Twojej dłoni. To powinno Ci pomóc.

Informatyk a wzrok

Jak praca przy komputerze, to i problemy ze wzrokiem. Niestety trudno jest tego uniknąć, a bardzo popularnym schorzeniem w branży IT jest zespół suchego oka. Dochodzi do niego przez długie wpatrywanie się w ekran komputera. Wówczas gałka oczna zwyczajnie się wysusza, co jest dotkliwie, bo objawia się swędzeniem, pieczeniem oraz dyskomfortem związanym z uczuciem, jakby coś wpadło Ci do oka. Możesz też widzieć wszystko w nieco gorszej ostrości, co utrudnia pracę.

Wszystkiemu można jednak zapobiegać. Wystarczy, że sięgniesz po krople do oczu, które skutecznie nawilżą Twoje oczy. Wtedy uczucie pieczenia i swędzenia powinno zupełnie zniknąć. Pamiętaj jednak o regularnym stosowaniu tego środka, a jeśli mimo wszystko nadal będziesz mieć problemy z oczami, nie pozostaje Ci nic innego jak wizyta u lekarza specjalisty.

Długie siedzenie za biurkiem

Choroby zawodowe w środowisku informatyków to również wszelkie schorzenia kręgosłupa, a szczególnie zwyrodnienie kręgosłupa. Objawiają się bólami pleców, karku, krzyża czy obręczy barkowej. Wszystko przez to, że spędzasz mnóstwo czasu w pozycji siedzącej, a Twoje krzesło może nie być idealnie dopasowane do wysokości biurka. Zadbaj więc o swój komfort pracy, aby nie mieć problemów ze zdrowiem w przyszłości.

Zapobiegawczo warto też uprawiać sport, który nie obciąży Twoich stawów, a pozwoli Ci się zrelaksować. Właśnie dlatego idealnie jest pływanie, które rozbudowuje i umacnia mięśnie pleców. Jeżeli nie umiesz pływać, zawsze możesz wybrać aqua aerobic lub ćwiczenia z deską. Inny dobry pomysł to spacery, a także przerwy w czasie pracy. 5 minut to jeszcze nie grzech, a dzięki nim wzrośnie Twoja wydajność i zadbasz o swoje zdrowie, które jest najważniejsze.